100 almanak kaselerde 500 sene öncesinin tarifiyle güveç yapıyorlar

100 yıllık kaselerde 500 yıl öncesinin tarifiyle güveç yapıyorlar

Bursa’da bu pazarda değme cuma namazı onlarca etçi sızgıt pişiriyor

Yüzlerce yıllık usulle pişen güveçten kemirmek üzere yüzlerce kilometre öteden geliyorlar

BURSA – Bursa’nın o çığlık yöresine her cuma namazı 500 sene öncesinin tarifiyle seçkin biri 100 yıllık yadırganan değeri mevcut toprak kaselerde pişirilen güveci kemirmek amacıyla Türkiye’nin seçme yerinden gurmeler geliyor.

500 yıldır seçkin cuma namazı kurulan vücut pazarında kasapların saç üstünde erdemli ateşte pişirdiği kavurmalar iri istem görüyor.

Büyükorhan ilçesinde yüzlerce yıldır cuma günleri kurulan hayvan pazarında pişirilen sızgıt ve güveçler o büyüklüğünde lezzetli ki, şehir dışından üstelik yemek üzere vatandaşlar geliyor. Büyükorhan ilçesinin köylerindeki yaylalarda otlayan hayvan bilimi ilçedeki tarihi pazarda satışa çıkıyor. Tahminî 500 yıldır kurulan pazarda kâin kasaplar, gelen azrail ve satıcılara yörenin günlük kestikleri hayvanlarından kavurma ve güveç pişiriyor. Burada pişen etler yüzlerce almanak tarifle ve yörede otlayan doğal hayvanlardan pişiriliyor. Tarihi pazarda orlarca etçi haftada tıpkısı çağ kurulan pazarda 20 siftinlik ser hayvan keserek kavurma ve güveç yapıyor. Bu pazarda pişen etlerin lezzeti ülke sınırlarını aşarak ayrımlı illerden da vatandaşları pazara çekiyor. Kimi pazara hayvan almaya gelirken, bazen ise takkadak burada kemirmek yemeye geliyor. Saf ortamda yenen içimli etler damaklarda unutulmaz benzeri lalüebkem bırakıyor.

Pazarda pişen etlerden yemeye gelen vatandaşlar, “Burada ten yedikten sonraları müdavimi olduk. Burada pişen etler o büyüklüğünde lezzetli kim tadına kanma olmuyor. Bu lezzeti bambaşka yerde bulamıyoruz” dedi.

Gelen müşterilere cilt satan kasaplar ise, “Burada yüz yıllardır süren ustalığı icra ediyoruz. İlçemizin köylerindeki yaylalarda otlayan hayvanları hemen cuma günleri kesip müşterilerin uğrunda parçalayarak pişiriyoruz. İsteyen kavurma yiyor, talip ise güveç. O kadar içimli ki ayrımsız tadını alan ayrımsız elan müdavimi oluyor. Buranın ünü Bursa sınırlarına aştı, ayrımlı vilayetlerden buraya ten yemeye mevrut çokça müşterimiz var” şeklinde konuştu.

100 almanak yer kaselerde 500 yıl öncesinin tarifiyle güveç pişiren kasap Mesut İlhan ise, “500 yılık geçmişi olan pazarın ilk defa Osman ağababa isminde ermiş tıpkı zaat vasıtasıyla çabucak Cuma Namazı günleri kurulduğunu belirterek, “Ben güveç amacıyla perşembe gününden gelip güveçleri hazırlıyorum. Fırına koyuyorum 12 saat fırında kalıyor cuma sabahı tekrar geliyorum. Çıkarıp fırından kemik suyunu ve baharatını atıp esasen fırına veriyorum. Ben 3. nesilim burada kaseler dedemden kalma 100 almanak geçmişleri var herhangi bir birininin. Güveci 2 tuhaf yapıyoruz erkeç (tutturuk) ve dana güveci değişik yapıyoruz. Yalova, Ankara, Çanakkale, İstanbul, Bursa, Kütahya seçkin yerden yemek yemeğe insanlar geliyor. Burada o evliya zaatın duası var burada huzurlu olursunuz. Burada yediğiniz yemeğin lezzetini başka yerde bulamazsınız. Güveç 500 yıldır bir tarifle yapılıyor. Lezzetide bağırsak yağlardan geliyor. Böbrek yağlarını hitit koyduktan sonraları onun konusunda koyuyoruz. Özlük yağında 12 saatte pişiyor. Daha sonra kemik iliği suyu ile suyunu tamamlıyoruz. Lezzetin sırrı bu ve uzvi dağlarda beslediğimiz hayvanlarımız” diye niteleyerek konuştu.

Share: