176 kiloluk Yonko, uzuv nakliyle Türkiye’de hayata döndü

Bulgaristan’üstelik ekincilik ve inşaat işleriyle ilgilenen 52 yaşındaki Yonko Georgiev Nikolov, kestirmece 10 yıldır hem obezite hem sirozla savaşım ettikten bilahare sağlığına Türkiye’bile kavuştu.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi’nden yapılan açıklamaya göre, tehlikeli ispirto kullanımı ve obezite zımnında 10 sene ilk siroz tanısı konulan Yonko Georgiev Nikolov, uykuluk hastalığı ve hareketsizlikle gelişigüzel çabukça kilo almaya başladı.

Bu süreçte 176 kiloya büyüklüğünde vasıl Yonko Georgiev Nikolov’a Bulgar etibba, yaşaması için sunu kısa sürede uykuluk nakli olması gerektiğini fakat kilosu zımnında ameliyatı gerçekleştiremeyeceklerini söylediler. Bunun üstüne araştırmalara başlayan ve riskli olduğu için birçok tarz tarafından reddedilen Nikolov, sonunda Medipol Mega Üniversite Hastanesi Organ Aktarımı Bölümünden Prof. Dr. Hedef Dayangaç’a başvurdu.

2 haftada 30 kilogram zayıflatıldı

Genel durumu her an kötüleştiği için 18 Temmuz’üstelik Medipol Mega Darülfünun Hastanesine yatışı yapılan Nikolov’un 176 kiloyla ameliyata giremeyeceğini belirten Prof. Dr. Dayangaç, vücuttaki ödemin azaltılması üzere muteber tedaviyle hastanın 2 haftada 30 kilogram zayı?amasını sağladı. beraber eşi Eli Kirilova Avriomova dahi uykuluk vericisi tutmak amacıyla değerlendirmeye makbuz. Hazırlık sürecinin başarıyla tamamlanmasının ardından ameliyata alınan Nikolov’a, eşinden alınan kısaca 1 kilogram ağırlığındaki karaciğer nakledildi.

Açıklamada görüşlerine yer sunulan Nikolov “Bulgaristan’dahi bu ameliyatın gerçekleştirilmesi imkansızdı. Henüz öncesinde Türkiye’nin hastaneleri ile ilgilendiren çok olumlu şeyler duyuyordum. Bunları yaşayarak öğrendim. Eski hayatıma dayalı hiçbir şeyi özlemiyorum. Elan başlangıçta cereyan etmekte, yataktan kalkmakta, hassaten zaman almakta dahi zorlanıyordum. Zamanımın kalmadığının, ölüme yaklaştığımın farkındaydım. Ameliyattan bu kadar güdük müddet sonra kendimi bu büyüklüğünde gani hissedebileceğimi sanmıyordum. Kilogram vermeye devam yazar eskimemiş bir hayata başlayacağım.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin organ nakli yapılan arz gösterişli hastası

Yonko’nun Türkiye’da bugüne büyüklüğünde organ aktarımı yapılan bildirme ağır pestil olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Uğur Dayangaç ise süreci şu şekilde anlattı:

“Günümüzde karaciğer sirozunun en mehabetli nedenlerinden biri obezite. Biberli tagaddi ve obeziteye sınırlanmış karaciğer yağlanmasına etanol kullanımı birlikte eşlik ettiğinde, karaciğer hasarı çok henüz çabuk oluyor. Yonko’bile mufassal yıllar ispirto kullanımına ve karaciğer yağlanmasına ilişkin karaciğer hasarı oluşmuş. Serencam dönemde dahi vücudunda ve karnının zarfında hazır para oluşmaya başlamış. Hastalanmış bize başvurduğunda siroza sadık böbrek fonksiyon bozukluğu da vardı ve bu format tedaviyi elan dahi pres ağıl getirdi.

Yani berenarı karmaşa tıpkısı durumdaydı amma tedavilere çok gür karşılık verdi. Yonko’nun eğin kütle indeksi önceden 61’di biz bunu, 2 haftada 30 kilogram zayıflatarak fakat 51’e düşürebildik. Bu da dünyada genel kendisine akseptans edilen üzeri kütle indeksi sınırının haddinden fazla üzerinde. Dünyada çoğu eşkâl, karaciğer nakli için sınırı 40 adına akseptans ediyor. Bizim bugüne kadarki sunma korkulu hastamızın gövde yığın indeksi 42’idi. Yonko Türkiye’dahi bugüne kadar aktarım yapılan sunma balaban hastadır diyebiliriz.

Parasız hangi kadar kiloluysa, faaliyetler o denli print ve riskli arkaç geliyor. Bire Bir eksantrik engel üstelik etken vericili karaciğer aktarım olacak birinin ihtiyaç duyduğu karaciğerin büyüklüğünün hastanın kilosu ile uygun olması. Bire Bir eş vericinin bu kilodaki alıcıya yetecek kadar iri bire bir karaciğere ehil olması nadir aynı buut.”

Dayangaç, haddinden fazla bahtiyar olduklarını belirterek, “Yonko’nun daha evvel başvurduğu merkezler eliyle doğrudan reddedilmesinin yer eke nedeni, hastanın çokça iri olmasıyla gelişigüzel eşinin zaten akla yatkın olmayacağı şeklinde dolay yargılı yaklaşmış olmaları. Bizce temas sökel, uygun değer değerlendirmeyi ve tedavi şansını hakkediyor.

Eşinin karaciğer ölçümlerini yaptığımızda, Yonko’yu 30 kilogram büyüklüğünde zayıflatabilirsek bu ameliyatı yapabileceğimizi gösteren bir hacim hesabı ortaya bundan sonra. daha çok kolları sıvayıp, tıbbi tedaviyle zayıflatma sürecine geçtik. Verici ameliyatı sonrası Eli tezelden iyileşti ve ayrıca eşinin bakımını üstlendi. Yonko’ya ve eşine bu şansı verdiğimiz ve tedaviyi başarıyla sonuçlandırdığımız için haddinden fazla mutluyuz.” ifadelerini kullandı.

Share: