19. Arsıulusal Bodrum Bale Festivali sona erdi

19. Uluslararası Bodrum Bale Festivali sona erdi

Festivalin kapanışı Güldestan ile yapıldı

MUĞLA – Muğla’nın Bodrum ilçesinde planlı 19. Arsıulusal Bodrum Bale Festivali, İstanbul Çap Opera ve Balesi’nin “Güldestan” eserinin gösterimi ile sona erdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Heybet Opera ve Balesi Umumi Müdürlüğü tarafından, Bodrum Belediyesi’nin katkılarıyla Bodrum Kalesi Şimal Hendeği’nde düzenlenen 19. Uluslararası Bodrum Bale Festivali, 6 Ağustos haset İspanyol Aida Gomez Raks Topluluğu’nun Flamenko gösterisi “Carmen” ile başladı.

Celal Opera ve Balesinin kocaman klasiklerinden “Romeo ve Jüliet”, İzmir Oran Opera ve Balesi’nin “Akşam” ve “Bach Alla Turca”, Mersin Izzet Opera ve Balesi’nin “Hamlet” temsilleri ile bitmeme fail 19. Uluslararası Bodrum Bale Festivali, kapanışı İstanbul Çap Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu’nun “Güldestan” ünlü eseri ile yaptı.

Koreograf ve eğitmen Beyhan Murphy’nin 2004’te Mercan Dede ile hazırladığı, o günden bugüne Mersin Ağacı, Antalya, Samsun, İzmir ve İstanbul gelmek üzere 5 Devlet Opera ve Balesince beledi sahnelerinde ve Hollanda, Çin, Almanya, Şimal Makedonya, KKTC, Bosna-Hersek, Cezayir, Fransa ve Arnavutluk’ta sahnelenen “Güldestan”, Bodrum’de de iri beğeni topladı.

Libretto ve koreografisi Beyhan Murphy, müzikleri Mercan Balığı Ağababa’ye ait Güldestan’ı çok sayıda sanatsever izledi.Share: