2 Bin 500 Almanak Sinop Kalesinin Duvarlarına Yazı Yazılması Vatandaşın Tepkisini Çekti

MUSTAFA MAHIR

Sinop’ta bulunan ve UNESCO Dünya Miras Eğreti Listesi’nde düz alan Sinop’un 2 bin 500 almanak tarihi kale surları, kimliği belirsiz şahıslar vasıtasıyla mütenevvi yazılarla kirletildi.

Sinop Kalesi’nin; kent merkezinde Atatürk Caddesi üzerindeki saat kulesi altında meydan düzlük bölümü; ihtisas, sayı ve kod çizilerek deforme edildi.

“BURAYI BU ŞEKİLDE KİRLETMEYE KİMSENİN HAKKI BULUNMAYAN”

Yapılan davranışın eğitim yetersizliği olduğunu belirten Nazmi Gökmen şunları söyledi:

“Bu yapılan davranışı biçimsizlik diye niteleyerek düşünüyorum. Bunun yapılmaması gerektiğine canı gönülden inanıyorum. Bunu binaların duvarlarına üstelik yapıyorlar. Bu yapı sahibine, insanlığa saygısızlıktır. Alelhusus hele asırlar esbak şişman emekler harcanmış hakeza tıpkısı kaleye, yeni birlikte onarılmış hakeza aynı kaleye hakeza pisliklerin yapılması ölçüm edilecek aynı molekül değil. Bunu kendini bilmeyen tüvana, zihayat insanlardan birisi yapmıştır çünkü nemli insanların bu işi yapacağını hiç düşünmüyorum. Güre insanlar ayrımsız mülahaza anlamında yapıyorlar bunu amma kirliliktir, çirkinliktir. Yapılmaması müstelzim tıpkı şeydir. Buraya say etmiş insanlara hürmetsizlik yapmışlar. Kalenin işi biteli 2 ay olmadı. Burayı bu şekilde kirletmeye kimsenin hakkı yok. Özellikle velililer ve öğretmenlerin okullarda bu konular üzerinde durması gerekiyor. Veliler evde çocuklarını bu konuyla ilgilendiren tıpkısı şeyler açıklamalı. Bunun pislik ve şekilsizlik olduğunu açıklamalılar. Toplumun müstakbel gelenleri şehremini, vali kadar çıkışlı insanların de toplantılar yaparak bunları insanlara anlatması gerekir.”

“UTANMA VERİCİ BİR GENIŞLIK”

Tufan Anaç, “Kalelerimiz bizim sunu iri kültürel varlıklarımız. Hakeza ayrımsız terbiyesizliği yapanlar adına Sinoplu olarak utanıyorum. Ego benzeri Sinoplu’nun bunu yapacağını tek düşünemem. Utanıyorum. Yazıklar olsun. Bu ahlaksızlığı yapanlara. Utanç verici ayrımsız format. Bu kalelerin koruma altında olduğunu saymak istiyorum. Birçok tarihi im kabilinden bunun birlikte gözümüzün önünde ruz olması bizi üzüyor. Umarım yetkililer bu problemi bundan sonraki olacak vaziyetler anlamında bile dikkate alır ve fasletmek üzere önlemler alırlar” dedi.

Bahattin Özcan ise, “Bu yapılan çokça balaban tıpkı utanmazlık. Geçmişimize sahip çıkmamız geçişsiz. Burada almaç varsa yapanların yanına kar kalmaması lazım” ifadelerini kullandı.

Share: