2 bin 500 yıllık tarihi kermen surlarına hürmetsizlik

2 bin 500 yıllık tarihi kale surlarına saygısızlık

SİNOP – Sinop’un şehir merkezinde esirgeme altındaki binlerce almanak tarihi kermen surları, kimliği belgisiz eşhas marifetiyle değişik yazılarla kirletildi. Tarihi esere yapılan saygısızlığı gören vatandaşlar duruma reaksiyon gösterdi.

UNESCO Dünya Bırakıt Eğreti Listesi’nde yer alan Sinop’un 2 bin 500 yıllık tarihi kermen surları, kimliği belirsiz kişiler yoluyla Atatürk Caddesi’nde tarihi Saat Kulesi altında meydan kayran bölümü önsezi, benzer ve harf çizilerek kirletildi. Değişik medeniyetler yoluyla mensur edilen ve üzerine koyarak geliştirilerek günümüze kadar dökme kermen suruna yapılan saygısızlığa vatandaşlar tepki gösterdi.

Yapılan davranışın eğitimsizlikten kaynaklandığını belirten Nazmi Gökmen, “Bu bire bir kirliliktir, bunu çoluk çocuk yapıyordur belli. Zira buğulu insanlar bu kabilinden şeylerin kıymetini biliyor. Ben dahi 72 yaşında zahmetli tıpkı öğretmenim. Bunu işleyen insanlar beyinli, dinç, kendilerinin bir molekül yaptığını zannederek, bir yerlere kanaat verdiklerini zannediyor ama kirlettiklerinin dahi farkında değiller. Bittabi bu bire bir terbiye konusu, insanların kendisini geliştirmesiyle akıllıca uygun benzeri fenomen. Halkın birlikte buna izin etmemesi geçişsiz” diye niteleyerek konuştu.

Bunu yapanların tayin edilerek cezalandırılması gerektiğini söyleyen Tufan Kurnaz, “Gördüm ve dayanılmaz yaralandım. Bu sunma muhteşem kültürel değerlerimizden surlarımızın bu kök şeylere cebin korunmasız olması beni çokça erinçsiz ediyor. Banko yapılmaması gerekiyor. Bunu yapanlar Sinoplu olanaksız diye düşünüyorum. Bizler tarihine, kültürüne önem veren insanlarız. Bu nev çağ dışı davranışları çokça leziz karşılamamak gerekiyor. Güvenlik kameralarıyla evet dahi eksantrik kalem tılsım alınması geçişsiz” şeklinde konuştu.

Azmi Gül ise tarihe nazik ayrımsız hürmetsizlik olduğunu belirterek, “Gençlerimizi elan hassas olmaya çağırma ediyorum. Bunları gördükçe canımız sıkılıyor” dedi.

Share: