2022’de genişlik birkaç 1014 iştirakçi hayatını kaybetti

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi marifetiyle paylaşılan ‘Temmuz Ayı İş Cinayetleri Raporu’nda, “Yüzdelik 67’sini millî basından; yüzdelik 33’ünü ise işçilerin mesai arkadaşları, aileleri, hisse senedi güvenliği uzmanları, işyeri hekimleri, sendikalar ve domestik basından öğrendiğimiz bilgilere dayanarak tayin ettiğimiz kadarıyla 2022 yılının ilk yedi ayında sunu birkaç 1014 işçi hayatını kaybetti” ifadeleri ile hayatını kaybeden işçilere ilişkin bilgiler açıklandı.

GENIŞLIK ÇOKÇA ÖLÜM TARIM İŞÇİLERİNDE GERÇEKLEŞTİ

Rapora bakarak, temmuz ayında ekincilik, orman işkolunda 55 hareket cinayeti meydana geldi. Sonunda bu sene işkolundaki ölümler 199’a ulaştı. Alelhusus sezonluk tarım işçilerinin çalıştıkları bölgelere ya dahi tarlaya yolculuğu sırasında makul sıfır muvasala araçlarının kullanılması, eskiyen traktörler, işçilerin barınma-tatil-saffet alanlarının yetersizliği, serencam dönemde sakırga ısırmaları ölümlerin anne nedenlerini oluşturdu.

Orak Ayı ayında 28, bu yıl ise şu temel kadar 192 inşaat işçisi yaşamını yitirdi. Yeryüzü çok işçi ölümünün meydana geldiği üçüncü işkolu ise transport oldu. Ölümlerin yüzde 75’ini trafik kazaları oluştururken gayrı makro benzeri hastalık ise iş koşullarına sınırlanmış duygu krizleri kendisine kayda geçti.

BALA İŞÇİ ÖLÜMLERİ ARTTI

Temmuz kocaoğlan ile alay malay okulların kapanması ve çocukların hele tarım işkolunda çalışmaya başlamasıyla etkin yavru ölümleri da arttı.İlk şeş ayda çalışırken ölen yavru sayısı 24 olurken sadece Orak Ayı ayında bu suret 15 kendisine kaydedildi. Ölen çocukların üçte birinin 14 gözyaşı ve altında olduğu görüldü.

2022 yılının önce yedi ayında 14 gözyaşı ve altı 14 yavru işçi, 15-17 yaş arası 25 bala/güre işçi, 18-27 gözyaşı arası 148 işçi, 28-50 gözyaşı arası 483 iştirakçi, 51-64 yaş arası 217 işçi, 65 yaş ve üstü 69 iştirakçi, yaşı bilinmeyen 58 iştirakçi hayatını kaybetti.

Avrupa Birliği’nde 1,2 milyon iştirakçi eksikliği

 

Tıp merkezinde oksijen tüpü bomba kabil patladı: 1 işçi öldü!

 

Freni arızalanan lokomotif, işçilere çarptı

 

Share: