25 yıldır çırağ satarak evini geçindiriyor

25 yıldır ışık satarak evini geçindiriyor

TUNCELİ Tunceli’nin Ovacık ilçesinde faal 43 yaşındaki Birgül Ağdoğan, 25 yıldır Munzur Gözelerinde lamba ismini verdikleri katıksız mumları satarak geçimini sağlıyor.

Ovacık ilçesinde bulunan doğası ile kendine hayran bırakan ve el ortada lahut akseptans edilen Munzur Gözeleri’nin herhangi bir zaman ziyaretçisi sakat olmuyor. Literatür ziyaretçi akınına uğrayan gözeler kışın ise bire bir nebze sessizliğe bürünüyor. Gözelere mevrut vatandaşlar burada ışık yakarak iştiyak tutup yakarış ediyor. İlçede güçlü 43 yaşındaki Birgül Ağdoğan ise 25 yıldır buraya gelen ziyaretçilere çırağ adına mergup çıraları satarak geçimini sağlıyor. Lamba satarak geçimimi sağladığını aktaran Birgül Ağdoğan, “Bezi alıyor ve kesiyoruz. Bal mumu eritiyoruz. Bezi içerisine batırıyor çıkartıyor ve kurutuyoruz. Bilahare makasla kesiyoruz. Arkası Sıra sarıyoruz ve satıyoruz. Ne türbeye gidilmişse onun adı anılarak yakılır. Elan sonra dua edilir. Dilekler varsa dilekler söylenir. 25 senedir satıyoruz” dedi.

Daha başlangıçta parafin mumların yakıldığını aktaran Ağdoğan, “Munzur Baba sıradan aynı kirleniyordu. Annem biz bez alalım bozuk çıralarımızı yapalım dedi. Mum gerçekten kirletiyordu. Akıp suya geliyordu. İnsanlar o mumdan kayıyordu. Mumla gelenlere çıra veriyorum. Mumları evinize götürün diyorum. Bunların tanesi 1 TL’ye satıyoruz. 3 şerha yakabilir. Fazlasına icap yok. Familya boyu paketi bile 10 TL’ye satıyoruz. Satıyorum öz geçimimi sağlıyorum. Evime kayıt alıyorum. Şuan eksantrik bir geçimimiz namevcut” diyerek konuştu.

Share: