29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Bayramı törenlerle kutlandı

Konya, Aksaray, Afyonkarahisar ve Karaman’birlikte 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı zımnında törenler düzenlendi.

Konya Valiliği’nde tebriklerin kabulüyle başlayan kutlama programı, Feritpaşa Caddesi’ndeki törenle bitmeme etti.

Vali Vahdettin Özkan ile Büyükşehir Belediye Başkanı Garaz İbrahim Altay, merasim aracına binerek vatandaşları selamladı. Ardından ürkmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Özkan, 29 Teşrinievvel 1923’ün, yüzyıl açıp kapatmaya mazhar olan tıpkısı milletin iri fedakarlıklarla kazandığı Milli Mücadelesi’nin Cumhuriyet ile taçlandırıldığı çevrim olduğunu söyledi.

Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk başta almak için, cebe arkadaşları, şehitleri ve gazileri rahmetle andıklarını tamlayan Özkan, şunları kaydetti:

“Bağlantı ve el birliği içre, Cumhuriyetimizi bilcümle derece ve kurumlarıyla özümsemiş olan milletimiz, Türkiye’yi modern dünya devletleri süresince doğruluk ettiği hatırlı konuma arttırmak üzere lüzumlu olan iradeyi her devir ortaya koymuştur. Bu yüksek şuur, buyuru, azim, sağgörü ve cesareti gösterebildiğimiz takdirde Türkiye’nin, yeni dünya düzeninde değişimi izleme fail değil, şekillenmesine katkıda mevcut aynı devlet olacağına inancımız tamdır. Cumhuriyetimizin 99. yapı sene dönümünü kutluyorum.”

Izlence, ahali oyunları gösterisi, türkü yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ve merasim geçişiyle sona erdi.

Hüyük ilçesinde Durmuş Atmaca Küçük Asya Lisesi bahçesinde düzenlenen törende, 99 yaşındaki Zeynep Bardakçı, “Sembol” ve “Atatürk” şiirini okudu.

Bardakçı, okuduğu şiirin ardından tören düzeni üyeleri ve törene katılan vatandaşlar marifetiyle ayakta alkışlandı.

Aksaray

Aksaray’üstelik törenler, 15 Temmuz Milli İrade Meydanı’nda Ilbay Hamza Aydoğdu, MHP Aksaray Mebus Ramazan Kaşlı ve Belediye Başkanı Dünya Dinçer’in katılımcıların bayramını kutlamasıyla başladı.

Aydoğdu, kaçınmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından yaptığı konuşmada, Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının kurup Türk milletine bergüzar ettiği Cumhuriyetin 99. yıl dönümünü coşkuyla kutladıklarını söyledi.

Türkiye’nin bulunduğu coğrafyanın insanlığın, medeniyetlerin ve semavi dinlerin beşiği olduğunu vurgulayan Aydoğdu, “Herkesin göz diktiği bu yerde asırlardır yaşıyoruz ve bunun amacıyla bir nice karşılık ödemişiz. Cumhuriyetin ilanı yemeden içmeden dümen şeklinin değişikliği değildir. Bizim benzeri damla kanımız toprağa düşmüşse o yer daha çok vatan parçasıdır. Ermiş milletimizin makus talihini Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve zırh arkadaşları İnönü’de, Sakarya’bile ve Dumlupınar’birlikte tersine çevirmiştir.” diye niteleyerek konuştu.

Törende, Aksaray Güllabi Güvenlik Komando Er Hizip Komutanlığı ekipleri eylem sundu. Ahali oyunları gösterisi, yazmanlık ve şiir yarışmalarında dereceye giren öğrencilerin ödüllendirilmesi ve geçit resmi düzenlendi.

Program Ilbay Aydoğdu’nun tebrikleri akseptans etmesinin arkası sıra sona erdi.

Afyonkarahisar

Afyonkarahisar’bile törenler, Ilbay Kübra Güran Yiğitbaşı’nın makamında tebrikleri akseptans etmesiyle başladı.

Anıtpark uğrunda bitmeme fail programda, Yiğitbaşı, Belediye Reisi Mehmet Ağabey ile Garnizon Komutanı Tuğgeneral Osman Yiğit, “Atatürk’ün Afyonkarahisar’ı Ziyaretleri” isimli fotoğraf sergisini gezdi, ardından törene katılanların bayramını kutladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra mütekellim Yiğitbaşı, tarihin dönüm noktası Cumhuriyetin kuruluşunun 99. yıl dönümünde, özellikle Gazi Mustafa Eksiksizlik Vakarlı koyulmak için İstiklal Harbi’nin zafere ulaşmasında hizmet üstlenen kahramanları eloğlu etti.

Cumhuriyetin yalnız ayrımsız yönetim biçimi ve hile sisteminin adı olmadığını belirten Yiğitbaşı, şunları kaydetti:

“Türk milletinin bu topraklarda yaşama, var olma ve varlığını bitmeme ettirme iradesinin adıdır. Bu yüzden Türk milleti kaynağını budun iradesinden almayan tek kişiye, kuruma, zümreye ve örgüte iradesini konfirmasyon etmeyecektir. Türk milleti, pekâlâ Milli Mücadele’birlikte, bağımsızlığını ve millet iradesini tasdik etmediyse, artık de kişi iradesini konfirmasyon etmeyecektir. Global ve lehçe düzeyde edindiği kazanımları, millet iradesiyle harmanlayarak çağın önünde yürüyen aynı ihtişam olmayı sürdürecektir.”

Program, öğrencilerin türkü okuması, el oyunları, mehter takımı gösterisinin ardından, tahrir, koşma yarışmalarında dereceye giren öğrencilerin ödüllendirilmesi ve derbent töreniyle sona erdi.

Geçit törenine, Türkiye LIQUI MOLY Motokros Şampiyonası’na katılan çocuk ve gençlerde motosikletleriyle katıldı.

Karaman

Karaman’dahi ise törenler, Ilbay Tuncay Akkoyun’un makamında tebrikleri akseptans etmesiyle başladı.

Aktekke 15 Orak Ayı Demokratlık Meydanı’nda devam eden programda, Ilbay Akkoyun ile Şehremini Çarpışma Kalaycı törene katılanların bayramını kutladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşan Akkoyun, zaman, binlerce almanak devlet geleneği ve majör Türk tarihinin Anadolu topraklarında filizlenen sonuç fidanı Cumhuriyetin 99’uncu yaşına kavuşmanın gururunu yaşadıklarını dile getirdi.

Tarihiden alınan güç ve ilhamla temas, muadele ortamında, asgari müşterek olan Cumhuriyete erbap çıkmaya bitmeme ettiklerini vurgulayan Akkoyun, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye’nin el erki ve kalkınma yolculuğu kıvrak benzeri şekilde sürüyor. Eğitimden sağlığa, ulaştırmadan güvenliğe büyüklüğünde geniş aynı yelpazede devletimiz hedeflerine akıllıcasına ilerliyor. Özellikle Türk savunma uran dosta cesaret, düşmana istinkâf etmek salan şişman benzeri gelişme gösteriyor. Cumhuriyetimiz bire bir asrı geride bırakırken, geçmiş olduğu gibi zaman bile daima hakkın ve adaletin nişanesi olan ülkemizi, medeniyetimizin tecrübeleri ve esaslı birikimimiz üzerine yükselteceğiz.” ifadesini kullandı.

Program, ahali oyunları gösterisi, kompozisyon ve koşma yarışmalarında dereceye giren öğrencilerin ödüllendirilmesi ve derbent töreniyle tamamlandı.

Share: