30 amme binasında yüzde 50 enerji tasarrufu

BELDE, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın, 16 Mart 2020’bile Ankara, Karabük, Bursa ve İstanbul’bile uçucu kendisine hayata geçirdiği, ‘Kamu Binalarında Enerji Verimliliği Projesi’ ile 30 kamu binasında 2 yılda ortalama yüzdelik 50 erke tasarrufu sağlandı. Yenilenebilir enerji üretimin dolay planda tutulduğu amme binalarında, erke tasarrufunun yanında binaların çatılarına kurulan gündüz enerjisi santralleriyle dahi 3 bin 50 kilovat kurulu pahal cümbüş üretimi gerçekleştirildi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Acun Bankası kredisiyle Enerji ve Elbette Kaynaklar Bakanlığı desteği ile planlı, ‘Amme Binalarında Erke Verimliliği Projesi’, 16 Mart 2020’bile hayata geçirildi. Amme binalarında enerji kullanımını azaltmayı amaçlayan proje evvel olarak uçman iller Ankara, Karabük, Bursa ve İstanbul’daki 30 amme binasında uygulandı. Proje kapsamında çatı dış alnaç iyileştirmesiyle; dış cephe, çatı yalıtımları, cam ve husus değişimleri yapılırken teshin-soğutma sistemleri değiştirilerek çağ enerjisi ile ısıdam akarsu elde edilmesi sağlandı. Fanlar ve ışıklandırma ekipmanları enerji verimliliği yönünden iyileştirilirken, yenilenebilir enerji uygulamalarından olan çağ panelleri, ruz enerjili akarsu ısıtması, jeotermal ısı pompaları bile dahil edildi.

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI BİNASINDA DE UYGULANDIEnerji verimliliği dönüşümün başlatıldığı 30 amme binasında 2 yılda sayı farkı yüzdelik 50 enerji tasarrufu sağlandı. Yenilenebilir enerji üretiminin civar planda tutulduğu kamu binalarında, erke tasarrufunun yanında binaların çatılarına kurulan zaman enerjisi santralleriyle üstelik 3 bin 50 kilovat oturmuş ciddi hayatiyet üretimi gerçekleşti. Kamuda evvel erke başarım sözleşmesi yapılarak yenilenen Bursa Kız Rum Lisesinde yüzde 70 erke tasarrufu sağlanırken, projeye dahil olan Ekincilik ve Orman Bakanlığı binasında kullanılan elektrik enerjisinin benzeri kısmı binadan karşılandı. Antrparantez celi otopark üzerine kurulan çağ enerjisi santrali yardımıyla 400 kilovat ruh üretimi gerçekleşti.   PROJE YAYGINLAŞTIRILACAKÖte yandan vekâlet, bu süreçte okul, şifahane, yönetsel binalar, adliyeler ve darülfünun kampüslerini içeren 700 kamu binasında enerji etütleri yaparak elde edilecek tasarruf seviyelerini tayin etti. 2022 yılı içinde enerji etütleri ve proje çalışmaları tamamlanan Ankara, Karabük, Sakarya, Düzce, Zonguldak, Antalya, Karaman, Denizli ve İzmir’da saha alan üniversite kampüsü, şifahane, hükumet konağı ve adliye binalarından oluşan hep 120 kamu binasının erke verimliliği yenilemelerine müteveccih yapım ihaleleri gerçekleştirilecek. Giresun, Rize, Samsun, Trabzon, Adana, Sazak, Osmaniye ve İstanbul’da bütün 84 binanın ise erke etüt ve proje eksiltme çalışmaları 2022 yılı böylecene tamamlanacak ve yapım tenkis ilanlarına çıkılacak.HEDEFE ULAŞILDIKamu binalarında erke tasarrufuna ilişik 16 Ağustos 2019 tarihli Resmi Gazete’birlikte yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile kamu binalarında 2023 sonuna kadar minimal yüzdelik 15 enerji tasarrufu sağlanmasının hedeflendiği, şimdiden hedefe ulaşılarak kamu binalarında minimal yüzde 20 artırım sağlandığı bildirildi.Kamu binalarında yapılacak erke verimliliği uygulamalarıyla almanak enerji tasarrufunun 315 Gigawatt-saat (GWh), binalarının kullanım ömrü süresince hedeflenen erke ve mahrukat tasarrufunun 22 bin 680 milyon Megajoule (MJ), binaların yararlanma ömrü boyunca erke tasarrufları neticesinde ise hedeflenen emisyon azalımının 4,5 milyon ton/sene karbondioksit olabileceği civar görülüyor.

Share: