37 yıllık ters çarşısı yeniden hayat bulacak

Tokat Belediye Reisi Eyüp Eroğlu, 37 yıllık marjinal çarşısının Tokat ticaretinde eskisi gibi atardamarlardan birisi olacağını söyledi.

Eski Tokat Belediye Reisi Hüdai Sayıbaş’ın belediye başkanlığı döneminde 1985 yılında açılan kentin bildirme çarkıt aksata merkezlerinden Uymaz Çarşısının çarkıt canlılığını kazanması için başlama verildi. Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, 2 bin 500 metrekarelik fiziki alanda kısaca bin 600 metrekarelik kapalı alana eş olan çarşının yenileceğini söyledi. Çarşının yapıldığı günden bugüne haddinden fazla kısıtlanmış tadilatlar gördüğünü belirten Başkan Eroğlu, “Ister esnafımızdan bize gelen talepler lüzum kişi yaptığımız teşhisler, gerekse halkımızdan mevrut istekler sonucunda çarşımızla ilgilendiren bir farklılığa, tıpkı rehabilitasyon sürecine sokmaya, restorasyon yapmaya ihtiyaç duyduk. ve bu noktada bundan biraz ay evvel benzeri proje çizdirerek yapılan eksiltme sonucu haddinden fazla güdük sürede rehabilitasyonuna başlıyoruz. Çarşımızı baştan Tokat’ın sembolü olan bu noktada yeniliyoruz. Böylecene 60 dükkandan oluşan Marjinal Çarşımız 39 dükkana düşecek. Değişik değişik metrekarelerde dükkanlar yapıyoruz. 15 metrekarelik, 23 metrekarelik, 39 metrekarelik dükkanlar olacak. Bunun dışında tekrar 2 modül büyük dükkan yaparak ihtimal marketler yahut kafeteryalar veya restoranlar gelmesiyle ilişik de sonunda aynı say yaparak çarşımıza ayrıca hareket üstelik yapmak istiyoruz. Bu domuzuna çarşımız inanıyorum kim Tokat ticaretinde tekrar eskisi kabilinden atardamarlardan birisi olacaktır” dedi.

“Giden merdivenler ayrımlılık oluşturacak”

Başbuğ Eroğlu, ayrıca çarşıya insanların bayındır ayrımsız şekilde girip çıkabilmeleri amacıyla revan merdiven koyacaklarını anlatım ederek, “Vatandaşlarımız dükkanlar çok çağcıl yapısıyla ayrımlı bir mekana geldiklerini görecekler. Yürüyen merdivenler farklılık oluşturacak. Çok tam bir projeyi oluşturduk, ihalesini yaptık. Tokatlı hemşehrilerimize baştan kazandırmış oluyoruz. 1 yıl sürecek ve yılsonu gibi çalışmamızı güllabi olacağız. Esnaflarımız dükkanlarını boşaltmış olacaklar, onlara ikame yerler sağlayacağız bu antlaşma süresince. Bu fena hâlde düzentileme ilkin hemşehrilerimize yavuz güzel olsun diyoruz” diye niteleyerek konuştu – TOKAT

Share: