70 milyon çilek fidesi toprakla buluşuyor

Türkiye’nin yüce çilek istihsal merkezlerinden biri olan Mersin’in Silifke ilçesinde yıpranmamış çilek fidelerinin ekimine başlandı. Silifke Tecim ve Endüstri Odası Başkanı Nurettin Çaykara, ilçenin Türkiye’deki çilek üretiminin yüzdelik 40’ını, ihracatının üstelik yüzde 60’ını karşıladığını bu sene Silifke çileğinde 60 ile 70 milyon arasında fidelerin toprakla buluşacağını söyledi.

Temmuz kocaoğlan sonu itibariyle tarlaların hazırlanarak fidelerin dikiminin yapılması, budanması ve toplanması kadar düzentileme süreci Haziran ayına büyüklüğünde bitmeme ediyor. Silifke’da tahminî 3 bin familya çilek işiyle uğraşıyor. Çoğunluğu kadınlardan oluşan 10 bin birey, çilek üretimi sayesinde dirimlik elde ediyor. Çilek toplama sezonunda Silifkelilerin birlikte Şanlıurfa ve Kahramanmaraş başta görünmek üzere mekân illerden gelen işçiler dahi çalışıyor.

İlçede 20 bin dönüm araziden 70 ila 80 bin ton işaret beklenirken, Yurtiçi ve yurtdışında marka olan Silifke çileğinde 60 ile 70 milyon beyninde çilek fidelerin toprakla buluşacağı belirtildi.

Asıl, yüksek kalitedeki meyvelerin iriliğini zaman sonuna büyüklüğünde koruduğunu, bu nedenle üstelik tüccarların ağırbaşlı talebiyle karşılaştıklarını, bu sene yıpranmamış ekilen çilek fidelerinden 20 bin dönüm araziden 70 ila 80 bin titrem çilek hasadının yapılacağını dile getirerek, şunları kaydetti:

“Coğrafi bel tescilli çileğimizin fide ekimi başlamış bulunuyor. Fidelerimiz Toprakla buluşuyor. Sabık yılki damarlı Ukrayna Rusya savaşı krizinden dünya erişim ve bey sıkıntısı yaşadık. Çilek fidesi ekiminde bu sene eksilme var. Sebeplerinden biride girdi maliyetlerin faziletkâr olması. Gene birlikte sezona umutla bakıyoruz. 20 bin dönüm araziden 70 ila 80 bin titrem yayın bekliyoruz. Yurtiçi ve yurtdışında işaret olan Silifke çileğinde 60 ile 70 milyon arasında fideler toprakla buluşacak” – MERSİNShare: