84 yaşındaki hastanın burnundan 100 gramlık kitle alındı

Trabzon’birlikte 84 yaşındaki Yüksek Ramoğlu’nun burnunda oluşan 100 gram ağırlığındaki kitle, Of Celal Hastanesi’nde yapılan operasyonla alındı.

Of ilçesinde yaşayan Yüksek Ramoğlu, yaklaşık 2 yıl önceki burnunda oluşmaya başlayan kitleyi ilkin önemsedi. Kütle zamanla büyümesine karşın Kovid-19 salgını zımnında hastaneye gitmeye çekinen Ramoğlu, zaman almakta ve aşağı bakmakta zorlanmaya başladı.

Ailesi ve çevresindekilerin telkinleriyle Of Şevket Hastanesi’ne revan ve kulak kibir derbent uzmanı Operatör Dr. Erdal Rahman Köprücü ile mülaki Ramoğlu’nun tedavisine başlandı.

Ramoğlu, AA muhabirine, burnunda sâdır kitlenin büyümesinde kendisinin da etkisinin olduğunu söyledi.

Rahatsızlığının burnunda iltihap şeklinde başladığını tamlayan Ramoğlu, “Burnumu kurcaladığım için amiyane ilerledi. Ruhsal kendisine insanı haddinden fazla etkiliyor. Zaman almakta kimi zaman meşakkat çekiyordum.” dedi.

Başarılı güzeşte ameliyatın ardından sağlığına kavuştuğunu anlatan Ramoğlu, “Çevremdeki insanlar ‘Neden cerrahi müdahale olmuyorsun, neyi bekliyorsun?’ diyorlardı. Çocuklarım İstanbul’birlikte olmamı istedi. O zaman tereddütte kaldım ve uzattık. Yersiz yere bir maraza geçirdik. İnsanların buraya güvenmesi, tedavilerini, ameliyatlarını burada yaptırması geçişsiz. Dışarıya gitmenin bir anlamı yok bence. Doktorlarımıza güvenmemiz gerekiyor.” ifadesini kullandı.

“Hastanın uyumuyla iyice tıpkı sinerji yakaladık ve kendisi sıhhatine kavuştu”

Cerrah Dr. Erdal Rahman Köprücü ise hastanın kısaca 3 ay ilk kendilerine başvurduğunu anlattı.

Hastanın burnundaki kütle zımnında değişik tetkikler yaptığını aktaran Cerrah Dr. Köprücü, “Imdi yağ karakterli tıpkısı kitle olduğu yönünde kanaat kıldık. Bunun ameliyat ile alınması gerektiğini hastaya bildirdik. Hasta bize güvendi ve ameliyatımızı gerçekleştirdik. Rinofima (gül hastalığı) yahut fimotez roza isimli tıpkı çor bu. Genelde hastayı meşgul eden ve iyileşmesi pres tedaviler var. Tığ farklı şekilde derisini kaydırarak bu hastalığı iyileştirmeye çalıştık. Hastanın uyumuyla adamakıllı ayrımsız görevdaşlık yakaladık ve kendisi sıhhatine kavuştu.” diyerek konuştu.

Burundan kestirmece 100 gram civarında tıpkı çıngı aldıklarına dikkati çekici Köprücü, “100 gram dediğimiz dile kıytırık bir şey ama burnunun ucunda bu ağırlıkla yaşadığını düşünürseniz esasta çok yalın kat değil. Araya pandeminin girmesi, insanların hastaneden korkması ve peçe ile bunun gizlenebilmesi bu büyüklüğünde ilerlemesine illet oldu. Er vakitte gelseydi kendisi ve bizim üzere elan konforlu benzeri işler olabilirdi.” dedi.

Of Ihtişam Hastanesi Başhekimi Operatör. Dr. Şaban Tevazulu dahi hastanın ameliyatı öncesinde bire bir kıymetlendirme yapıldığını, hastanenin ameliyat üzere mukteza maharet ve tıbbi donanıma akla yatkın olduğunu belirlediklerini söyledi.

Operasyonun kalburüstü geçmesinde hastanın doktorla ilişkisinin önemine işaret fail Tevazulu, “Haddinden Fazla şükür çokça kısa aynı sürede bir iki aynı yapışkan kalarak cerrahi müdahale başarıyla gerçekleşti. Bu süreçte bizler birlikte mutlu olduk.” değerlendirmesinde bulundu.Share: