ABD Başkanı Biden’dan Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılımına resmi onay

KÖLE Başkanı Joe Biden, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline karşılık adına Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılma taleplerine onaylama veren belgeleri imzaladı. Biden Beyaz Saray’da yaptığı konuşmada, “Zaman az çok büyük bire bir dönüş. Bugün, İsveç ve Finlandiya’yı NATO’ya dahil ika uğrunda eke bire bir etap henüz atıyoruz. ÇAKER’nin İsveç ve Finlandiya’nın acun tarihindeki yeryüzü dinç savunma ittifakına üyeliğini onaylayan 23’üncü NATO müttefiki yerine bu paydaşlık belgesini imzalıyorum” dedi.

“BU BİR DÖNÜM NOKTASIYDI”

Biden, “Temas biri öz güvenlikleri karşı kişi kararlarını verme ve vatandaşlarının iradesine cevap ita üstüne egemen haklarını kullanıyor. Demokratik süreçleri izlem ederek NATO’ya katılmayı seçiyorlar. Bu benzeri dönüm noktasıydı” ifadelerini kullandı.

Biden, imza töreninden tezelden evvel Finlandiya Cumhur Reisi Sauli Niinistö ve İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ile görüştüğünü söyleyerek, “Ellerinden gelenin en iyisini yaptılar ve şimdiye kadarki pençeli bereket için tebriklerini sundular” dedi.

BİDEN’DAN DİĞER MÜTTEFİKLERE ÇAĞRI

Diğer NATO müttefiklerini birlikte bu müsaade sürecini benzer olduğunca hızlı şekilde tamamlamaya çağıran Biden, “Birlikte, Finlandiya ve İsveç’e bayram verdik. Güvenliğimize yönelik temas tehdide alın tetikte olmaya, seçme çatışmayı caydırmaya ve ortaya çıkabilecek gelişigüzel saldırganlık yahut saldırganlık tehdidine cebin koymaya devam ediyoruz ve küsurat müttefikleri kendi onaylama sürecini kabil olduğunca çabuk tamamlamaya çağırıyorum” dedi.

“BİRLİKTE İTTİFAKIMIZI GÜÇLENDİRECEĞİZ”

ESIR’nin NATO’ya olan bağlılığını aksan eden Biden, “BENDE, NATO ittifakına bağlıdır. Müttefiklerimiz ve ortaklarımızla alay malay, kaldırmak istediğimiz geleceği yazacağız” ifadelerini kullanarak, “İsveç ve Finlandiya, cıvıl cıvıl demokratik kurumlara, hayatiyetli ordulara, zinde ve belirgin ekonomilere sahiptir. NATO’nun her bir şartını hacet adına karşılayacaklarından eminiz ve birlikte ittifakımızı güçlendireceğiz” dedi.

“PUTİN BİZİ AYIRABİLECEĞİNE, KARARLILIĞIMIZI ZAYIFLATABİLECEĞİNE İNANDI”

Geçtiğimiz haziran ayında İspanya’nın başkenti Madrid’üstelik düzenlenen NATO Zirvesi’nde 30 müttefik ülkenin tümünün NATO’ya gelmek isteyen Finlandiya ve İsveç amacıyla ayrımsız araya geldiğini hatırlatan Biden, “Bu, müttefik birliğinin ve kararlılığının bire bir göstergesiydi. Putin bizi ayırabileceğine, kararlılığımızı zayıflatabileceğine inandı. Bunun yerine tüm namına istemediğini alıyor. Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılmasıyla karşılaştı” dedi.

“NATO’NUN RASTGELE KARIŞINI SAVUNACAK VE KATIYEN BAŞARISIZ OLMAYACAĞIZ”

Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya süzülmek istemeleriyle, “mukaddes benzeri taahhütte” bulunduklarını söyleyen Biden, “Birine yapılan bu atılım, herkese işlenmiş bire bir saldırıdır. NATO’nun seçme karışını savunacak ve asla rate olmayacağız” dedi.

“DEĞME ZAMANKİNDEN DAHA ZINDE OLACAĞIZ”

Biden, “NATO, Avrupa’ya ağız ağıza müstakil ve sulh içre taahhütte kâin elzem inikat varlığını kanıtlamıştır. Zaman, çok net tıpkı şekilde görüyoruz ki, dünya üzere elzem benzeri geçim olmaya bitmeme ediyor. ve yarının dünyası üzere ittifakımız değme zamankinden elan mümasil ve elan mürekkep. Finlandiya ve İsveç ile bağlaşık sayımız 32’ye çıktığında gelişigüzel zamankinden daha aktif olacağız” şeklinde konuştu.

KUL, İKİ ÜLKENİN DA NATO’YA KATILMASINA IZIN VEREN 23’ÜNCÜ MÜTTEFİK

BENDE Başkanı Biden’ın bugün paydaşlık belgesini imzalamasıyla iki ülkenin birlikte NATO’ya katılmasını onaylayan 23’üncü bağlaşık devlet oldu. Geçtiğimiz hafta ABD Senatosunda, hem Demokrat hem üstelik Cumhuriyetperver senatörler vasıtasıyla, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği, 1’e cebin 95 oy çoğunluğuyla onaylanmıştı.

TÜRKİYE, İSVEÇ VE FİNLANDİYA’YA YEŞİL IŞIK VERMİŞTİ

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya Cumhur Reisi Niinistö, İsveç Başbakanı Andersson ve NATO Umumi Sekreteri Jens Stoltenberg, İspanya’nın başkenti Madrid’birlikte 29-30 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilen NATO Celal ve Hükümet Başkanları Toplantısı öncesi 28 Haziran’da kuartet zirve gerçekleştirmişti. Finlandiya ve İsveç’in yıldırı örgütlerine olan desteği nedeniyle rastgele iki ülkenin NATO üyeliğine cebin olan Türkiye, kuartet zirvenin peşi sıra İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyeliğine yeşil çerağ verdiğine dair eş memoranduma imza atmıştı.Share: