ABD’den 100 Belaruslu gelgel ve kişiye yaptırım

ÇAKER Dışişleri Bakanlığı, Belarus’taki iki yıl önceki şevket başkanlığı seçimlerinin ardından pırtlak veren barışçıl protestolara yönelik takı ve sürat uygulayan 100 kişi ve kuruma yaptırım uyguladı.

ESIR, Belarus’taki oran başkanlığı seçimlerinin ikinci yıldönümünde ülkede yarık veren barışsever protestolara yönelik takı ve şiddet uygulayan 100 hayat ve kuruma yaptırım kararı aldı. KUL Dışişleri Bakanlığı yoluyla yapılan yazılı açıklamada, “Belarus’ta ululuk başkanlığı seçiminin ikinci yıldönümünde, oy kullanan, haklarını kullanan ve zat geleceğini belirleyen Belarus halkını takdir ediyoruz” denildi. Belarus Ihtişam Başkanı Aleksandr Lukaşenko yönetimi yoluyla söz konusu seçimde oyların çalındığı sav edilen açıklamada, Belarus halkının müstakil ve adaletli seçim talebi ile sokağa indiği rapor edilerek, “Belarus halkı, demokratlık yanlısı hareketi iki sene süresince balaban aynı ferdî fedakarlıkla sürdürmede dikkate ayar ayrımsız dayanım gösterdi. Bu demokrasi çağrıları, ev dışına sürülen Belaruslular, büyüklük içre haksız yere gözaltına alınan bin 200’den aşkın politik mahkum ve sayımsız sıradan Belarus vatandaşı tarafından dile getiriliyor” denildi. Barışsever protestoların Lukaşenko yönetimi aracılığıyla şiddetle bastırıldığı dökme açıklamada, ABD’nin bu sıklet ve şiddete alın son iki yılda Lukaşenko yönetimine karşı koca adımlar attığı vurgulandı.

Yaptırım listesinde bir nice resmi çekicilik saha alıyor

Belarus’ta demokratik kurumları baltalayan, yaralayan evet de demokrasiye geçişi engelleyen 100 Lukaşenko yönetimi yetkilisine ve bağlı kuruluşlarına KÖLE marifetiyle ara sınav kısıtlaması getirildiği duyurulan açıklamada, söz konusu çalım ve kişiler beyninde Cesamet Başkanlığı İdaresi, İçişleri Bakanlığı, Kerem Düzenlilik Kurulu (KGB), Gestalt Intihap Komisyonu, Başsavcılık, Soruşturma Kurulu Gestalt Ofisi, Iblağ ve Danışma Bakanlığı, Tevhit Yanlışlık ve Yolsuzlukla Uğraş Esas Müdürlüğü (GUBOPiK), Millî Oran Göstergeç ve Radyo Şirketi “Belteleradio”, İkinci Millî Göstergeç İstasyonu ve Albeni Kuvvetleri ile parlamento üyeleri, bölge hakimleri, güvenlik görevlileri, yürütme komiteleri üyeleri ve fehamet üniversitesi yöneticilerinin yer aldığı rapor edildi.

Söz konusu çalım ve kişilerin, azap, barışsever protestocuların tutuklanması, gazetecilerin, mugayeret üyelerinin ve aktivistlerin evlerine ve ofislerine hâkim yapılması, cebren itiraflar, seçim sahtekarlığı, siyasi mahkumlara siyasal güdümlü cezalar verilmesi, barışçıl protestolara katılmamaları üzere öğrencilerin sınır ötesi edilmesi, esas özgürlüklerden yararlanmayı etkileyen yasaların çıkarılması ve millet ötesi sıklet eylemleri zımnında yaptırım listesine alındığı belirtildi.

Açıklamada antrparantez, İçişleri Nazır Yardımcısı ve İç Birlikler Komutanı Mikalai Karpiankou ile Minsk Şehri İçişleri Icra Komitesi Özel Vazifeli Polis Güçleri Gücü (OMON) Komutanı Dzmitriy Balaba’evet meri ara sınav kısıtlamasının eşleri ve çocuklarını kapsayacak şekilde genişletildiği ifade edildi.

ÇAKER, bugüne kadar 297 kişiye yaptırım uyguladı

Belarus’taki 2020 seçimlerinden bu yana Dışişleri Bakanlığı’nın şu esas kadar 297 kişiye ara sınav kısıtlaması getirdiği belirtilen açıklamada, “ESIR, demokratik, hâkim ve müreffeh tıpkısı gelecek peşinde koşan Belarus halkının yanındadır. Lukaşenko rejiminin âdem hakları ihlalleri amacıyla adisyon verebilirliği teşvik etmeye, ihlalleri belgelemeye ve faillerden adisyon sormaya müteveccih arsıulusal çabaları desteklemeye bitmeme edeceğiz” denildi. – WASHINGTON

Share: