ABD’den Ukrayna’ya 1 milyar dolarlık zırh yardımı

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan kayıtlı açıklamada Blinken’ın “Ukrayna’ya yönelik yabani saldırının üzerinden kestirmece 6 ay geçmesine rağmen Rusya, Ukrayna’nın belde ve köylerini bulunmayan etmeye bitmeme ediyor. ÇAKER Başkanı Joe Biden, ülkelerini Moskof saldırganlığına karşı savunurken, gerektiği sürece Ukrayna halkını desteklemeye bitmeme edeceğimizi berrak belirtti” ifadesi kayran aldı.

Blinken, bu çabaların parçası kendisine BENDE Başkanının yetkisi doğrultusunda, Amerikalı ordusundan Ukrayna üzere biricik seferde yapılacak genişlik şişman zırh ve donatı yardımının gönderilmesine müsaade verdiğini anlatım etti.

Dışişleri Bakanı açıklamada Ağustos 2021’den bu yana ESIR’nin Ukrayna’ya 18 defada hep 9,8 bilyon dolarlık zırh ve mühimmat sağladığını, en üst yapılacak 1 milyar dolarlık yardımın ise tek seferdeki yeryüzü büyük arkalama paketi olacağını kaydetti.

Açıklamada Blinken’ın şu ifadeleri kullanıldı:

ESIR, Rusya’nın saldırganlığına alın Ukrayna’nın egemenliğini ve yer bütünlüğünü savunmasını yedirmek üzere dirimsel güvenlik yardımı sağlamada 50’den aşkın ülkeden bağlaşık ve ortakla alay malay akıntı ediyor. Bu kavga uzadıkça, Ukrayna ordusunun ve halkının cesareti ve gücü elan de kilitsiz küreksiz ve yabansı ağıl geliyor. Gelişigüzel, Ukrayna ile mail şekilde danışma etmeye ve savaş alanında fark görüntülemek ve Ukrayna’nın müşavere masasındaki nihai konumunu yükseltmek amacıyla satır satır ayarlanmış arttırma bulunan sistemleri ve yetenekleri artırmaya bitmeme edeceğiz. Ukrayna ile temas içerisindeyiz

Blinken: Afrika ülkelerini değer kuma namına görüyoruz

 

ABD’den Ukrayna’ya 550 milyon dolarlık katma askeri arkalama

 

 

Share: