Abdurrahman Tutdere: “Bu Topraklarda Üretilen Benzeri Yaman Elbet Çaktırmadan Tamam?”

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, TBMM Doğruluk Komisyonu’nda, Yaman, Esrar Mamulleri ve Etil Alkol Piyasasının Düzenlenmesine Dair Kanun’da ayrım öngören yasa teklifinin görüşmelerinde; ” Türkiye’da, bu topraklarda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vasıtasıyla üretilen benzeri tütün kuşkusuz çaktırmadan evet?” dedi.

AKP milletvekillerinin hazırladığı haiz Yaman, Esrar Mamulleri ve Ispirto Piyasasının Düzenlenmesine Dair Kanun ile Bazı Kanunlarda Uymazlık Yapılmasına Dayalı Kanun Teklifi, TBMM Hak Komisyonu’nda akseptans edildi.

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, teklifin görüşmeleri sırasında; “Bu gördüğümüz tütünler Adıyaman ilkin başlamak üzere Malatya, Batman, Hatay, Bitlis, Muş, Mardin gibi bir nice ilde anadan görme anlamda üretimi yapılan, bu topraklarda yetişen milli ve yerel esrar” dedi.

Tutdere konuşmasının devamında şunları söyledi:

“ULUSLARARASI ŞİRKETLERİN BASKISI: Duman işi konuşulurken maalesef, etraflı süreden beri bu Türkiye’nin, bu toprakların tanığı tütünler ile dışarıdan gümrüksüz olarak Türkiye’ye kaçak yollarla getirilen tütünler hep karıştırıldı. Hep karıştırıldığı üzere da amal bütün hatalı yapıldı. Kusurlu yapıldığı üzere da yıllardır yurttaş sıkıntı çekiyor, kırıcı çekiyor ve mağdur oluyor. 2017 yılında arsıulusal sigara şirketlerinin birlikte baskısıyla nereden geldiği pespaye galiba olmayan tıpkısı tatlılıkla, izin belgesi almadan duman satan, satışa yer eden, bulunduran, nakledenlere üç yıldan altı yıla büyüklüğünde dam cezası geldi. Ego şu anda bunu Tiryaki Bey’e ticari amaçla satsam gideceğim üç yıl dam cezası yatacağım. Siz bu teklifle bunu iki yıla düşürüyorsunuz. Evet, Türkiye’da, bu topraklarda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları eliyle üretilen benzeri duman pekâlâ geriden geriye tamam?

SİZ HIZINIZI ALMIYORSUNUZ BİR FİİLE 2 MISIL CEZA GETİRİYORSUNUZ: Ben bu Mecliste yüzlerce kere anlattım. ‘Bu ceza akıllıca değil’ dedik. Sesimizi sakim duymuşsunuz arkadaşlar. Biz bunu ‘üçü iki yapın’ diye söylemiyorduk, bunu ağız ağıza ahzetmek geçişsiz. Kanun’dahi sarmalık esrar satanlara ilişkin idari para cezası zaten var, mala ahali koyma var. Filhakika bir fiilin benzeri cezası evet. Siz sebep hızınızı almıyorsunuz ayrımsız eyleme, bire bir fiile 2 yol ceza getiriyorsunuz kim? Hem yönetsel nakdî ceza verip hem mala umum koyacaksınız, aynı üstelik ‘Yetmez kardeşim, size iki yıldan ilkokul yıla kadar mahbes cezası getireceğiz’ diyorsunuz yahut ‘Vereceğiz’ diyorsunuz.

ŞİMDİ SÜREKLİ CEZAYLA KARŞI KARŞIYA KALACAK: Demin Abdullah Koca, ayrıksı hukukçular bile “Efendim, biz bu şekilde yaparak genişlik azından denetimli serbestlik kapsamına koyuyoruz.” diyorlar rüfeka, bu yurttaş tıpkısı öğün satmıyor ki bunu. Adam 200 kilo, 300 kilo kaldırıyor, 50’sini bir satıyor, ihtiyacına göre 20’sini benzeri satıyor, 100 kiloyu ayrımsız satıyor, her zaman satıyor bunu. Demincek daima cezayla yüz yüze kalacak zımnında şişman alacağı ceza az daha eş öldürmeye teşebbüsle tıpkısı öz ati, yani mantığı bulunmayan bu işin.

BU HAPİS CEZASININ KESİNLİKLE HALKTA BIRLIKTE KARŞILIĞI NAMEVCUT: Bakınız, pratikte şu anda bu yasadan ortalık benim bildiğim, yüzlerce hayat mağdur. Aynı güruh savcılıkta dosya var, bir derinti da küşade dava var. Yani siz aynı taraftan diyorsunuz ki, ‘Yargının yükünü azaltalım.’ Aynı taraftan çıkardığınız bu yasalarla yükü artırıyorsunuz. Tığ 2017’de dediğimizde eğer bizi dinlemiş olsaydınız, zaman bu yasa gine buraya gelmeyecekti. Bakınız, biraz yıl bilahare bu şekilde geçse bile bu kanun yeniden gelecek; burada tartışılacak, konuşmayacak zira bu yasanın uygulanabilirliği namevcut. Bu dam cezasının banko halkta üstelik karşılığı yok. Kodes cezasının ast sınırını üç yıldan iki yıla hafifletmek banko sorunu çözmeyecektir, çözmekten uzaktır.”

Share: