Abes ofisler konuta dönüşmeli

Konutta genişlik-kâm dengesinin bozulmasıyla fiyatlar birden tırmanırken, çağ temsilcileri ivedili hal adına Türkiye genelinde yersiz artan 2.5 milyon metrekarelik boş yazıhane stokunun dönüşümünü önerdi. Dünya’de Leyla İlhan imzasıyla kayran düz habere bakarak, özellikle İstanbul’üstelik 1.5 milyon metrekare olarak aritmetik edilen yazıhane stokunun dönüşümüyle, A sınıfı projeler bile dahil gayrı alt segmentlere kadar uzanan değer indiriminin sağlanabileceği anlatım ediliyor. Ancak ofislerin konuta dönüştürülmesi için belediyelerin mamure değişikliği sonrasında tadilat ruhsatı vermesi gerekiyor.

“Bölük stokunu arttırmak geçişsiz”

İstanbul Emlak Değerleme Kurucu ve Idareci Ortaklarından Ahmet Büyükduman, konutta sunu eksikliğinin yaşandığı bu dönemde, ofislerde dönüşümün sektöre cansuyu olacağını söyledi. Alelhusus İstanbul Mal Merkezi ile İstanbul’daki gereksiz büro stokunun artacağını nâkil Büyükduman, “Ofisler çıktı çokça fosforlu benzeri iş alanı olmaktan çıkıyor ve gelecek 5-10 yılda dahi Türkiye’nin bakir tıpkı ofis üretmesi gerektiğini düşünmüyoruz” dedi. Büyükduman şöyle konuştu: “İstanbul’da ev idarehane adına tanıdık ve insanların yaşadığı birçok proje var. Zımnında Türkiye göz stokuna eklenecek herhangi bir göz sektöre hayır olacak. A segmenteki hepyek bölüm projesini evirmek A segmentteki konutların fiyatlarını etkiler. Bu üstelik gayrı ast segmentlerin fiyatlarını düşürür.”

Bölüm alanlarının eskimemiş türlü yaşantıya akıllıca olduğunu ve hepsinin aynı yer altı treni ağına mail konumda olduğuna de özen calip Büyükduman, dönüşümün yapılması için belediyelerin imar değişikliği sonrasında tebeddülat ruhsatı vermesinin önemine üstelik ilgi çekti.

“Bölüm sahipleri özveri yapacak”

Ofislerin konut projeleri adına değerlendirilmesinin sektöre hareketlilik kazandıracağına değinen İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, “Açıklık oranları ağırlıkla A sınıfı ofislerde. Yani dip segmentte olsalar şube sahipleri filhakika yıllardır bu alanları satamıyor ya üstelik kiralayamıyor. Onlar üstelik fiyatlarda biraz fedakârlık yapacaklar” açıklamasını yaptı. Dönüşüm üstüne türel bariyer olduğunu belirten Aşa, “Belediyeler bu konuda elastikiyet gösterebilir evet dahi Cumhurbaşkanı kararnamesi ile bu alanlar meskene dönüştürülebilir” dedi.

“Fiyatları dengeler”

Merih Investment Umumi Müdürü Hakan Köşe ise, ofis kendisine planlanan bölgelerde göz ihtiyacının henüz efdal olduğuna ilgi çekerek, “Öncelikle yazıhane kiralamalarında yüzdelik 18’lik KDV uygulandığını düşündüğümüzde, konuta dönüştürmenin daha avantajlı olduğunu görüyoruz. Bulunan ofislerin dönüşmesiyle fiyatlar idraksiz çekilmese bile dengelemeye hastalık evet. Çünkü artışlardan periferi imdi sakat konut ile kullanılmamış ev arasındaki denk farkı anbean azaldı. Vaktiyle kıymet farkı yüzdelik 60’lardayken zaman bu mehabet yüzdelik 20’lere kadar indi” diye niteleyerek konuştu.

“Pahalı bölük segmenti olduğu için sorunu çözmez”

Cushman and Wakefield Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Tura Gönden ise, yersiz ofislerin dönüşümü üzerine Amerika’de Manhattan’da cezire bazında girişimlerin olduğuna değinerek, “Yeri geldiğinde yapılabilir. Amma taammüm adına akilane değil. Zira birçok proje belli faktörlere göre yapılıyor. Ödenen idarehane kirasında ev kiracısı sağlamak Levent kadar bölgelerde çok zor. Konutta gerekseme ve talep anlaşılan tıpkısı fiyat aralığı üzere. Konutta mutedil kitleye hitap fail bire bir proje haddinden fazla gösterişli irade görecek. Fakat bu yapılardan elde edilecek konutlar ise galiba bölgeler dışında değişik ayrımsız kitleye seslenme ediyor. Pahalı hane segmentine gireceği amacıyla sakil bir çözüm olamaz” görüşünü dile getirdi.

İşçi ve esnaf emeklilerinde fon kırıklığı

 

Memurların ücretleri belli oldu

 

Share: