Acun Ekin Festivali’nin açılışı yapıldı

Acun Ekin Festivali’nin, 30 ülkenin Ankara büyükelçiliklerinin katılımıyla başkentte açılışı yapıldı.

Acun Kültürleri Festivali, Dışişleri Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Yunus Emre Enstitüsünün desteği ile Ebrişem Gallery’nin organizasyonuyla Ankara CerModern’da başladı.

Malatya’nın Arslantepe Höyüğü temalı, CerModern’de gerçekleştirilen açılışa, Fransa, İtalya, İran, Azerbaycan, Hindistan, Kazakistan, Bir Zenci Emirlikleri (BAE) özellikle atılmak üzere 30 ülkenin Ankara Büyükelçilikleri stantlarıyla katılırken, 47 büyükelçilikten de etkinlikler düzlük alıyor.

Açılışa, Yabancı garaz temsilcileri, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ve bir nice çağrılı katıldı.

Açılışta konuşan YEE Başbuğ Yardımcısı Doç. Dr. Ahmet Naim Çiçekler, YEE’nin çalışmaları karşı hikmet vererek, enstitü adına rastgele sene bine yakın kültürel düzentileme yaptıklarını söyledi.

Acun’nın 5 farklı kıtasında Türki eğitimleri verdiklerini kaydeden Çiçekler, dünyada 66 merkezde bu eğitimleri devam ettirdiklerini aktardı.

“Kültürün politik ilişkilere birlikte katkısının olduğunun farkındayız”

BAE’nin Ankara Büyükelçisi Saeed Thani Hareb Desise Dhaheri, AA muhabirine yaptığı açıklamada, açtıkları stantta ülkesinin kültürel değerlerinin meydan aldığını söyledi.

Festivali musahabe edenler üzere ülkesinin kültürüyle ilişik sorular içeren benzeri yarış hazırladıklarını bile nâkil Desise Dhaheri, stantta Türkçe kitapçıklarla ülkesini tanıtacaklarını kaydetti.

Hıyanet Dhaheri, “BAE’dahi 200’den aşkın budun yaşıyor. Bu barışmayı gösteren tıpkı umde, kültürün ana şeylerini gösteriyor.” dedi.

Stantlarında ülkesine ilgili yemekleri ziyaretçilere ağırlama edeceklerini belirten Desise Dhaheri, dernekevi kıyafetlerin de sunulacağını dile getirdi.

Al Dhaheri, BAE- Türkiye ortada kuma kültürel değerlerin bulunduğunu kaydederek, “Ekin, ülkeler arası ilişkilerde için çok eke. Kültürün siyasi ilişkilere dahi katkısının olduğunun farkındayız. Tığ şuna inanıyoruz; firez bu arada çalışmanın bire bir başka kapısıdır. İki kültür ortada haddinden fazla andıran unsur var. Dinimiz tıpkısı. Bizde dahi eve ayakkabı ile girilmez, Türkiye’dahi bile eve başmak ile girilmez.” diye konuştu.

Türkiye-BAE’nin kültürel kendisine çokça eş yönünün olduğunu kaydeden Aldatma Dhaheri, iki mutluluk beyninde benzer atasözlerinin da olduğunu söyledi.

Peru Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Patricia Duran Cotrina, ziyaretçilerin stantlarında Peru’ya ilişkin kültürel değerleri rüyet şansı bulacaklarını anlatım etti.

İran’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Ferazmend ise bu çeşit kültürel etkinliklerin Türkiye’birlikte olmasının kendisini şaşırtmadığını, Türkiye’nin şarki ve gün batısı beyninde kültürel aynı güreşçi köprüsü olduğunu söyledi.

Festivalde Dünya Etnospor Konfederasyonunca 29 Eylül-2 Ekim’dahi İznik’te düzenlenecek 4. Acun Göçkün Oyunları öncesinde göçer hayatı temalı fotoğraf standı üstelik açıldı.

Stantta, göçebe yaşamını anlatan ressam Elçin Şahal Oskay’ın kirli boya tekniğiyle yaptığı 20 kitap sergileniyor.

Festivalde değişik ülkelere ilgilendiren oyunlar sergilenirken, ziyaretçiler ferda bile stantları gezebilecek.Share: