Acun Etnospor Konfederasyonu Başkanı Erdoğan, Çakal Armudu ve Malazgirt’teki etkinlikleri değerlendirdi Açıklaması

Acun Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, Ahlat ve Malazgirt’in, Anadolu topraklarını vatan fail hikayenin ve değerlerin nirengi noktası olduğunu ifade etti.

Erdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyada yaşanan Kovid-19 salgını nedeniyle aynı süredir Malazgirt Zaferi kutlamalarının arzu edilen boyutta yapılamadığını hatırlattı.

Çakal Armudu ve Malazgirt’in salgından geçmiş Rum’nun ciharıyek yanından vatandaşların teveccühüne uğradığını tamlayan Erdoğan, salgın sürecinde bunun yavaşladığını söyledi.

Bu sene değme kısıt olmaksızın yapılan etkinliklere vatandaşların kilolu bağ gösterdiğini dile getiren Erdoğan, hem Yabani Armut’taki tarihi Selçuki mezarlarının hem de Malazgirt Yer Muharebesi’nin geçtiği alanın önemine belen etti.

Buraların görüşme edilmesinin majör olduğunun altını çizen Erdoğan, “Çakal Armudu ve Malazgirt, bu toprakları bize yurt eden hikayenin ve değerlerin ayrımsız nirengi noktası.” dedi.

Bilal Erdoğan, Çanakkale’nin, son 20 yılda çok kısık şekilde Anadolu’nun ciharıyek eliyle vatandaşların, öğrencilerin ve gençlerin teveccühüne uğradığını, Çakal Armudu ve Malazgirt üzere birlikte tıpkı şeyi beklenti ettiklerini söyledi.

Çakal Armudu’ın Rum beyliklerinin Anadolu’ya sirayet noktası, Malazgirt’in ise Bizans’ın hezimete uğratıldığı aynı meydan olduğunu hatırlatan Erdoğan, gelecek yıllarda buraların öğrenciler, çoluk çocuk ve vatandaşlar yoluyla musahabe edileceğini şimdiden gördüklerini kaydetti.

“Zenginliklerin keşfine yönelik mücahede”

Malazgirt’te arkeolojik çalışmaların bitmeme ettiğini nâkil Erdoğan, şunları kaydetti:

“Malazgirt’teki arkeolojik mesai, çekişme meydanının tam konumunu tespit, savaştan kalmış olabilecek aletlere ve başka arkeolojik buluntulara odaklanma konusunda devam eden benzeri himmet. Çakal Armudu’taki arkeolojik icraat ise tarihi Selçuki mezarları merkezinde devam ediyor. Buradaki çalışmalar, aynı yandan açıkta olan çukur taşlarının kaidelerinin temizlenmesi, onarılması, tıpkısı yandan üstelik henüz toprağın üstüne çıkarılmamış olabilecek zenginliklerin keşfine yönelik. Seçkin geçen yıl toprak altındaki hazinelerin çevrim yüzüne çıkarılmasına ve halkımızla buluşturulmasına tanık oluyoruz. Bunlar da gelişigüzel sabık sene bitmeme edecek.”Share: