Adana, Mersin, Hatay ve Osmaniye’de yeni adli yıl açım törenleri düzenlendi

Adana, Mersin, Hatay ve Osmaniye’dahi, eskimemiş adli yılın başlaması zımnında törenler yapıldı.

Adana Barosu Başkanı Semih Gökayaz’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başlayan törende, içtinap etmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Törene, Seyhan Belediye Reisi Akif Kemal Akay, Çukurova Şehremini Soner Yoğun ve baronun umumi heyet üyeleri katıldı.

Mersin Ağacı

Mersin Ağacı’dahi bakir adli yılın başlaması dolayısıyla Cumhuriyet Alanı’nda planlı törende, Baro Başkanı Gazi Özdemir, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu, ürkmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Özdemir, eskimemiş adli yılın toplumun herhangi bir kesimi için adaletli olmasını murat ettiklerini belirterek, “Mersin Barosu yönetimi adına görev yaptığımız süre içerisinde, öncelikle temas vatandaşımız için adaletin sağlanmasında, hür ve yansız yargının uygulanmasında ve elbette ki meslektaşımızın ve mesleğimizin onurunu destek olmak, maddesel ve manevi refahını hatırlamak amacıyla bugüne büyüklüğünde var gücümüzle çalıştık.” diye konuştu.

CHP Mersin Saylav Alpay Antmen ve avukatlar da törende düzlük aldı.

Hatay

Hatay’de üstelik Cumhuriyet Altını Meydanı’nda düzenlenen törende, Cumhuriyet Altını Başsavcı Vekili Tacettin Kaynak ile Baro Başkanı Cihat Açıkalın Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla akıbet bulan törene, Türe Komisyonu Başkanı Serkan Akman ile bilgili, savcı ve avukatlar katıldı.

Osmaniye

Osmaniye’üstelik Valilik kampüsü içerisindeki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayan törende, korku duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.

Vali Erdinç Yılmayan, fuaye alanında devam eden programda, adaletin sağlanmasında herkesin konusunda sakıt görevi yapacağına inandığını belirterek, bakir adli yılın esaslı olmasını diledi.

Cumhuriyet Altını Başsavcısı Uygur Kaan Arısoy de taraflı ve kavisli içtimai medya paylaşımları ile bunlarla angajmanlı haberlerin halkın yargıya güvenini sarstığına dikkati çekti.

Karar vericilerin tarafsızlığı ile adaletli yargılanma hakkına inatçı külfet edecek veri ve yorumlardan kaçınılması gerektiğini vurgulayan Arısoy, şöyle konuştu:

“Bilinmelidir kim günlük hayatta suç oluşum fail seçkin kortej toplumsal medyada de suçtur. Dolayısıyla halkoyu gündemine taşınan alelacele seçkin yargılamada mahkemelere içtimai iletişim araçları üzerinden menşei belgisiz hesaplardan tavsiye mektubu ve telkinlerde bulunulmaktadır. Bu davranış yanlışlık olduğu üzere yargının işleyişine dahi yavaş zararlar vermektedir. Şu ayrımsız gerçektir ki gelişigüzel davada, sevgili dosyasına tıkır olan az sayıda hüküm mensubu dışında on paralık kimesne tam bilgiye sahip değildir. Kamuoyunun demokratik doğruluk arayışlarına, duyarlılıklarına sonuna kadar içtinap etmek duymakla alay malay ülfet atmosferini zehirleyen bu geniş ve aktüel problemin çözümü üzere herkesin üzerine düşeni yapması gerekir.”

Törende Osmaniye Baro Başkanı İbrahim Halil Yavuzdoğan de müracaat yaptı.Share: