Adıyaman’da içerisinde 4 iskeletin bulunduğu 1800 yıllık mezar bulundu

Adıyaman’birlikte içerisinde 4 iskeletin bulunduğu 1800 almanak mezar bulundu

ADIYAMAN Adıyaman’daki Perre Antik Kenttin mozaikli alanında yapılan kazılarda içerisinde 4 iskeletin olduğu 1800 yıllık sanduka mezar bulundu.

Adıyaman İl Hususi İdare Müdürlüğünün finansman desteğiyle Müze Müdürlüğü vasıtasıyla Kommage Uygarlığının ilkokul şişman kentinden birisi olan Perre Antika Kentte kazılar 3 ayrı bölgede bitmeme ediyor. Nekrepol alanının kuzeyinde bulunan yerleşim yeri, merdivenli çatı ve mozaikli alanda hafriyat çalışmaları sürüyor. 2009 yılında yapılan kazılarda ortaya çıkartılan mozaikli alanda, bu sene yeniden başlatılan kazılarda sanduka tipi çukur bulundu. Aynı metre genişliğinde 2.1 metre uzunluğunda ve tahminî 2 ton ağırlığında olan sanduka mezarın kapağı, hafriyat ekibi ve işçiler tarafından açıldı. Mezar açıldığında içerisinde 4 kayırıcı iskeletine rastlandı. Mezarın içerisinde her altın eşyaya rastlanmadı. Mozaikli alanda, 150 metrekare kadar aynı kısmı halel ergin mozaik, ayrıca kartal kabartmalarının bulunduğu ayrımsız çukur odası bulunuyor.

Adıyaman Müze Müdürü Mehmet Alkan, 2009 yılında bilahare mozaikli alanda bu sene kazılara başladıklarını belirterek, “2009 yılında ilk kez yapmış olduğumuz kazılar sonucunda Bazilikanın 5. Asır aya mozaiği denilen bire bir yapıya ulaşmıştık. Bu mozaikte ılımlı sahnede behişt sahnesi dediğimiz asık dalı içerisinde aşılanmamış keçileri ve başka hayvan betimleri yer almaktaydı. 2022 yılında ise Adıyaman İl Özel İdaresi’nin desteğiyle ikinci aşama ihaleyi gerçekleştirdik. Bu hafta başladığımız kazılarda üstünde kapağı bulunan sanduka tipi bire bir mezara ulaştık. Kapağı kaldırdığımız bile 4 bireye ilgilendiren kadit belirleme ettik. Bu iskeletlerin milattan bilahare 2. Asır yani günümüzden 1800 yıl öncesine ilişik olduğunu düşünmekteyiz” dedi.Share: