Afiyet Bakanı Kayırıcı: Asistanların nöbet sayısı bakir yönetmelikte sekizi aşmayacak

Esenlik Bakanı Fahrettin Kayırıcı, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (DÜRÜST Parti) 21’inci yapılış yıldönümü programında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“İNTERNLERE VERİLECEK SEVAP MECLİS AÇILDIĞINDA KANUNLAŞACAK”

Asistanlar ile ilgilendiren atık adımları detaylandıran Bakan Insan, “Biliyorsunuz eğitim araştırma hastanelerimizde, üniversite hastanelerimizde hele sistemin yükünü haiz asistan arkadaşlarımız ve antrparantez intern arkadaşlarımız. İntern arkadaşlarımızla ilişkin Sayın Cumhurbaşkanımızın müjdesi olmuştu bakanlar kurulu sonrası ve bundan hakeza intern yani son sınıflarında asgari ecir kadar aynı ecir müjdesi olmuştu. Bununla ait üstelik bakıyorum özellikle intern arkadaşlarımız ‘Niye halen bu bize ödenmiyor’ diyor. Bildiğiniz kabil bu, kanunla olan bire bir durum. Yani internlere verilecek olan bu ücretin değişikliği kanunla türlü. Sedir tatilde olduğunda, iradesi kuşkusuz devreye girecek? Divan açıldığında, meclisin iradesi bildirme erken dönemde devreye girecek” açıklamasında bulundu.

“ASİSTANLARIN NÖBET SAYISI 8’İ GEÇMEYECEK”

Sistemin yükünü taşıyanların asistanlar olduğunu tamlayan Icra Vekili Koca, “Asistan arkadaşlarımızın bu dönemde aya ücretlerini şanlı oranda farklılaştırdık amma pratikte da araştırma görevlisi arkadaşlarımızın hem katsayılarını hem üstelik ortalamadan, kliniklerin farklılıklarını henüz çok değer bulmalarının hem bile say sonrası çalışmalarının önünü açtık. Önümüzdeki dönemde asistan arkadaşlarımız kat sayıları yeni yönetmelikte sekizi aşmayacak. Aşma durumunda, ilişkin klinikle ilgilendiren yaptırımlar yönetmelikte geliyor. Nedeniyle biz misil ertesi 24 saatten aşkın çalışılmamasını ve bunun de sekiz nöbetten çok olmamasını yönetmelikle netleştiriyoruz. Zımnında çocuklarımız hem yol sayıları azalarak hem de gelir düzeyleri artarak bundan hakeza rahatlıkla evlenebilecek” şeklinde konuştu.

Öte yandan Keyif Bakanı Insan, bahis için toplumsal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda birlikte, “İntörn doktorlara yapılan ödemenin minimum ecir düzeyine çıkarılması kararı 18 Temmuzda açıklandı. TBMM, 1 Temmuzda tatile girmişti. Eskimemiş yasama döneminde, lüzumlu kaime kırıtma edecektir. Minimum ecir düzeyinde ödeme, Meclis’ten çıkacak yasayla uygulamaya konacak” ifadelerini kullandı.Share: