AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Aydınlık, istifa eden doktorla ilişik izah yaptı

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) Rektörü Prof. Dr. Nurullah Münevver, istifa fail hekimle ilgilendiren açıklamada bulundu.

Aydın, AFSÜ’nün kafesinde düzenlediği toplantıda, hastanenin kan bilimi bölümü doktorunun aynı parasız yahut yakınının termin alamadığı gerekçesiyle resmi makamlara yazdığı şikayet dilekçesinde şiddet ve yıldırma muhtevalı ifadeler kullandığı gerekçesiyle incizap ettiğini söyledi.

Randevu alamayan kişinin şifahane kayıtlarında olmadığını nâkil Işıklı, şöyle konuştu:

“Yazılan ifadedeler çok hoş değil. Bunu bile resmi kanallar aracılıyla kayıtlı kendisine yapıyor. Bu kaydı alan kurumlarda bize, ‘Böyle benzeri tehdit var.’ diyerek bilgelik verdi. Bunu gören hekim arkadaşımızın bile morali bozuldu, canı sıkıldı. Bu sırada tığ bile hazırlık alınması açısından emniyete ve savcılığa cürüm duyurusunda bulunduk. Üniversitemizin güvenlik hizmetlerine dahi hekimimizin ve polikliniğin güvenliğine karşı tetik olunması talimatlarını verdik. Fakat doktor arkadaşımız, geceleri uyuyamadığı ve kendini işine veremediği gerekçesiyle ricat dilekçesi verdi.”diyerek konuştu.

İstifa kararı alarak üniversiteden ayrılan hekimle yüz yüze mülakat yaptığını fakat kandırma edemediklerini anlatan Kültürlü, sürecin devamında ise toplumsal medyada hekim üzerine üniversite yönetiminin mobbing uygulayarak ve zılgıt ederek Afyonkarahisar’dan kaçırttığı yönünde paylaşımlar oluşmaya başladığını anımsattı.

Bu paylaşımlar sonucunda haberler yapılmaya başladığını gördüklerine özen çeken Vazıh, “Bir milletvekilimiz üstelik doktor arkadaşımızın üniversiteden ayrılmasına müteveccih resmi kurumlardan bilgelik istemiş. Sanki bu doktor arkadaşımızın ayrılmasının nedeni bizmişiz gibi tıpkısı algı oluştu. Amma bu algının bile ulusal çaplı bire bir habere dönüştüğünü da gördük. Bunun üzerine kamuoyuna alın tıpkısı basın açıklaması etme gerekliliği duyduk.” ifadesini kullandı.

Entelektüel, halkoyu açıklamasını de içtimai medyada akıllıcasına ve filinta olmayan yorumların farklı kurumları da hedef alması dolayısıyla cemaziyelevvel kaldırıldığını kaydetti.

Basın toplantısına AFSÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Fakirlik Arslan, Prof. Dr. Ümit Dündar, sayrılarevi yöneticileri, Afyon Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Sezer Küçükkurt ve gazeteciler katıldı.

Share: