Ağababa ve çocukları verimli bal hasadı üzere öz kadar çalışıyor

Bingöl’de 35 yıldır arıcılık fail Ömer Çağatay, mesleği öğrettiği oğlu ve kızıyla bal rekoltesini çoğaltmak için temiz kabil çalışıyor.

Ömer Çağatay (69), beraberinde arıcılığı öğrenen oğlu Ferdi (40) ve kızı Emine (26) ile alay malay vererek 14 kovanla başladıkları üretimi 35 yılda 550 kovana çıkardı.

Kış aylarını Çukurova Bölgesi’nde yaz aylarını ise Karlıova ilçesindeki ensesi kalın floraya topluluk yaylalarda geçirerek arıcılık eden Çağatay ailesi, bu yıl balda erdemli rekolte bekliyor.

Geçen yıl 6 ton olan rekoltenin bu yıl 9 tona çıkmasını muntazır familya bireyleri, balaban emekle ürettikleri balın kalitesini dar dışına de tanıtmayı başardı.

Çağatay ailesi büyük ayrımsız el birliği ile ürettikleri balı iç piyasanın birlikte Almanya, Fransa, Hollanda, Irak ve İran’a da gönderiyor.

“Bu sene fazlalaşan”

Ağababa Ömer Çağatay, AA muhabirine, çocuklarıyla plato yayla gezerek arıların bakımını yaptıklarını söyledi.

Arıcılık yaparken bir yandan üstelik mesleği ati nesillere aktarmaya çalıştığını anlatım fail Çağatay, “Bingöl balının özelliği geven ve kekik balı olması. Yeryüzü iyice bal keven balıdır. Kovanlarımızı yerleştirdiğimiz bölgede ferah ürün elde ediyoruz. Bu yıl bal artağan.” dedi.

“Serencam 15 yılın sunma gür balını elde ettik”

Ferdi Çağatay bile 14 yaşında başladığı arıcılığı 26 yıldır sürdürdüğünü belirtti.

“Amiyane müşkülat yaşayarak buralara geldik haddinden fazla şükür.” diyen Çağatay, bu yıl balın rekoltesinden çokça kıvançlı olduklarını kaydetti.

Çağatay, babası ve kız kardeşiyle verdikleri nazik emeklerin karşılığı olarak bu yıl 2-3 misli bal aldıklarını anlattı.

“Serencam 15 yılın yer bol balını elde ettik. Balımızı özlük imkanlarımızla mahdut içine ve mikro dışına gönderiyoruz. Almanya, Fransa, Hollanda, Irak ve İran’a bal gönderiyoruz. Bingöl balı çokça gani tanıtıldı, adalet ettiği değeri buldu.” ifadelerini kullanan Çağatay, ürettikleri balın kalitesine güvendiklerini söyledi.

Güzeşte yıl 6 titrem bal ürettiklerini dile getiren Çağatay, bu sene bu üretimin henüz bile arttığını belirtti.

Çağatay, “Geçen yıl 6 titrem bal elde etmiştik. Bu yıl 9 titrem balımız çıkma inşallah. Geçen yıl benzeri koloni arının verdiği bal 14 kilogramdı, bu yıl ayrımsız koloni sili 20 kilogram bal verdi.” diye konuştu.

Emine Çağatay de babası ve ağabeyiyle arıcılık yaptığı amacıyla çok mutlu olduğunu, bu sene güzelce mahsul aldıklarını, bu mesleği yaşamak istediğini ifade etti.Share: