Ağbaba: İlişkileri Düzelteceğiz ve Türkiye Yine Ayağa Kalkacak

CHP Genel Komutan Yardımcısı Ege Ağbaba, Malatya’birlikte; “Dün Yalova’evet gittim kavim illallah etmiş. Ayrımsız sığınmacı sorunumuz var… Lacerem çözeceğiz? Suriye ile barışarak çözeceğiz. Hani tığ dediğimizde bize ‘Esedci’ diyorlardı ya, deminden kendileri ‘Esedci’ oldu… Suriye ile ilişkiler düzelecek ticaretin olacak… Suudi Arabistan ile düzelecek. Irak’la… Yani bu ilişkileri düzelteceğiz ve Türkiye esasen ayağa kalkacak” dedi.

CHP Genel Komutan Yardımcısı Veli Ağbaba, Malatya’nın Darende ilçesinde; vatandaşların sorunlarını dinledi. Ağbaba, vatandaşlarla sohbetinde şunları söyledi:

“Geri Yalova’evet gittim kavim illallah etmiş. Aynı sığınmacı sorunumuz var. Sığınmacı sorunu ne? Bittabi oluştu? Bire Bir talih düşünün ki sınırlarının ayrımsız tarafı çıplak, tıpkısı mutluluk düşünün kim sınırlarının tıpkısı tarafı ilişkin. Şimdi Suriye’den tahril geçişi erkin, Afganistan’dan azade, Irak’tan erkin, Pakistan azade, Bangladeş başıboş…

Demincek şunu bilin kim Bangladeşli ya dahi Afganistanlı evet dahi Suriyeli; Türkiye’ye gelirken, Türkiye’de yaşamak için gelmiyor. Hangi için geliyor? Sizin çocuklarınız üzere Avrupa’evet gezmek amacıyla geliyor. Tığ hangi yapmışız; Edirne’yi, Ege’yi kapatmışız. ‘Burada kalsın’ demişiz. Onu lacerem yapmışız? Avrupa ile barışma yapmışız, ‘Geri dönüş’ anlaşması. Sığınmacı kaçıp gitse üstelik Yunanistan yakalayıp vurdumduymaz sana gönderebiliyor.

“ALMANYA’NIN RAHATINI, KONFORUNU BİZ SAĞLIYORUZ”

Bu Suriye meselesi dünyanın meselesi değil mi, meselesi. Afganistan meselesi… Biz mi yaptık Afganistan meselesini, Amerika yaptı. Bizim meselemiz mi dünyanın meselesi. Kardeşim Belçika alıyor Türkiye’den 37 devam Suriyeli mülteci, İngiltere alıyor 175 kıta bildirme niteliklisini… Sana kalıyor 5 milyon, gayrimümkün… Ne olması lazım, gerekirse kapıyı açacaksın. Avrupa’nın biz mülteci ambarı mıyız? Sığınmacı ambarı olduk. Illet; az buçuk mülk verdiler, az buçuk da Türkiye ile ilgili eleştirileri kestiler. Almanya Başbakanı, Tayyip’i münasebet övüyor evet de sabık dışişleri bakanı geldi, ‘Türkiye’ye müteşekkiriz’ dedi. Niye diyor; çünkü Almanya’nın rahatını, konforunu biz sağlıyoruz. Az Buçuk da bırak oraya gitsin. Bu meselenin çözülmesi lazım.

“İLİŞKİLERİ DÜZELTECEĞİZ VE TÜRKİYE TEKRAR AYAĞA KALKACAK”

Bu meselenin çözülmesi lazım. Elbette çözeceğiz; Avrupa Birliği fonlarıyla ve benzerleri ve Suriye ile barışarak çözeceğiz. Hani tığ dediğimizde bize ‘Esedci’ diyorlardı evet, demincek kendileri ‘Esedci’ oldu… Bunların hepsini düzelteceğiz diyoruz. Bunlar düzelince hangi olacak; Suriye ile münasebat düzelecek ticaretin olacak… İlişkin mebzul olacak. Suudi Arabistan ile düzelecek. Irakla… Irak’ın geldiği ağıl baksanıza? Yani bu ilişkileri düzelteceğiz ve Türkiye esasen ayağa kalkacak.”Share: