AGİT Genel Sekreteri Schmid: Türkiye’nin çabaları takdire paha

Avrupa Asayiş ve İşbirliği Teşkilatı Umumi Sekreteri Helga Maria Schmid ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov Ankara’bile planlı 13’üncü Büyükelçiler Konferansı’nda konuştu. Schmid, Türk diplomasisinin rastgele zaman amacıyla çokça kebir zinde tıpkı ulusal kimliği birlikte getirdiğini aktardı. Schmid, Coğrafyayı bile aynı avantaja çevirmiştir. Haddizatında Türkiye, aynı günindi ve doğu ülkesi adına Avrasya’nın cümle ortasında Avrupa ile Asya beyninde benzeri köprü vazifesi görmekte. Bu sayede, bu bağlantılılık ve dünyanın zaman içre bulunduğu çoğulcu anlayışa en uygun ülkelerden aynı tanesidir dedi.

“Diyalog sorunları çözebilir”

Schmid, diyalog ve arabuluculuğun diplomasinin en yetişkin unsurları olduğunun altını çizerek konuşmasını şöyle sürdürdü:

“AGİT, bu değerlere candan bağlıdır. Bağımlı kim elçi ülkelerden ayrımsız tanesinin diğerine saldırdığı (Rusya-Ukrayna) aynı durumla cebin karşıyayız. Haddinden Fazla meydanda tıpkısı şekilde şurası tercüman olmak istiyorum. Bu organizasyonun kabahati değil. Diyaloğun da işe yaramadığı akla yatkın değildir. Çünkü diyaloğa baht verilmemiştir. Biz diyalog olsun diye niteleyerek istedik. Gücük Ay ayının başında dışişleri bakanları ile Viyana’de aynı araya geldik. Avrupa düzenlilik diyaloğunu restorasyon noktasında çalışmaktaydık. Çokça mevsuk ve çok istekle aynı şekilde farklılıkları tıpkı kenara çoğaltmak ve herkesin güvenliğine odaklanmak konusunu önerdik. Hep ülkeler oradaydı ama Rusya diyaloğu kabul etmedi. Diyaloğa yıldız verilmedi. Genişlik başından itibaren genel sekreter adına ben bunu ortaya koydum. Savaşın durması lazım bu saldırganlıktır. Çarpışma akseptans edilemez”

“Türkiye’nin çabaları takdire bedel”

Schmid, Türkiye’nin yürütmüş olduğu diplomasinin ve tahıl anlaşmasının siktirici takdire mesabe olduğunu vurgulayarak, “Çünkü besin malzemeleri ve gübrenin Ukrayna’dan çıkıp dünyaya götürülebilmesi çok önemli. Bu durum Ukrayna üzere üstelik çokça yetişkin. Zira Ukrayna’nın ekonomisi ve insanların geçimi buna bağlı. Bunun beraberinde acun için de şanlı. İnsanların asıl gıda maddeleri bunlar. İnsanlar önümüzdeki aylarda açgözlü kalma tehlikesi ile karşı karşıyaydı. en son Kiev’e gittiğimde birlikte bunu gördüm. Ben sizin bu yaptığınız konuları bir örnek kendisine ortaya koyuyorum” şeklinde konuştu.

“Türk diplomatlar haddinden fazla uğraştı”

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ise yaptığı konuşmada, “500 almanak bire bir mirasa erbap Türk diplomasisi, sizlerin dahi (Türk diplomatlar) balaban katkılarıyla kazandığı başarılar ülkenizin uluslararası aktörlüğünü günden güne artırmıştır. Dünyanın genişlik degaje 5’inci diplomatik ağı, Türkiye’nin bugün gücüne okkalı katmıştır. Türkiye’nin olmadığı platformlarda Azerbaycan yaptığı kabilinden bizim olmadığımız benzeri yerde sesimizin, sözümüzün duyulmasında ahi Türkiye’nin diplomatları hayata geçirirler. Türkiye, diplomaside yeniliklerin geliştirilmesinde avangart ülkeye dönüşmüştür. Türkiye’nin diplomaside merkezi ve avangart ayrımsız ülkeye dönüşmesini sevinçle karşılıyor, başarınızı zat başarımız üzere akseptans ediyoruz. Topraklarımızın işgalden azat edilmesi eskiden Türkiye’nin ülkemize verdiği politik ve diplomatik desteği yalnız kardeşlik ilişkilerimizin tezahürü değil, tıpkı zamanda Türkiye’nin doğrunun, hakkın ve adaletin birlikte yalçın durması tarihte yerini bulmuştur. Bilcümle uluslararası bastırık ve tehditlere bakmayarak Türk diplomatları Azerbaycanlı meslektaşlarıyla gelişigüzel bilcümle platformlarda alay malay çalışarak güzel sözümüzün duyurulması üzere bunaltıcı mücadeleler etti” dedi.

DÜRÜST Partili Çelik’ten ‘hububat koridoru’ açıklaması

“Tahıl Koridoru” Sazak Limanı’nı öne çıkarttı

Ukrayna’dan tahıl haiz gemi Kocaeli’birlikte

 

Share: