Ağrı Dağı eteğindeki Doğubayazıt Sazlığı’nda 141 kuş türü yaşıyor

ABDULLAH SÖYLEMEZ-HÜSEYİN YILDIZ – Dert Dağı’nın eteklerinde mevcut Doğubayazıt Sazlığı, 141 muhacir ve yerli kuş türüne karı sahipliği yapıyor.

Dert’nın Doğubayazıt ilçesinde kâin çökek, Türkiye’nin arz faziletli dağı olan Ağrı Dağı’nın cenup ve garp eteklerinde yer alıyor.

Dağın 5 bin 137 metre yükseklikteki zirvesinden mevrut sularla sönümsüz sazlıkta, bugüne kadar yapılan araştırmalar sonucu 141 kuş türü tayin edildi.

Bölgede kuş bilimi üzerine müteharrik öğretim üyesi ve gönüllülerin uğrak yeri olan bataklık, rastgele sezon barındırdığı kuş türleriyle şenleniyor.

Iğdır Üniversitesi Kuş Merkezi (KUŞ-MER) Müdürü Emrah Çelik, AA muhabirine, sazlığın Ağrı Dağı eteklerindeki eke sulak alanlardan biri olduğunu söyledi.

Yerli ve muhacir kuş türleri bulunuyor

Bu sulak alanın bölgedeki çandır hayatı varlığına alçak ulama sağladığını anlatan Polat, “Doğubayazıt Sazlığı seçme dönme topluluk olduğu değişik yerleşme tipleriyle birçok evcil ve muhacir kuş türüne familya sahipliği yapıyor.” dedi.

Dünya genelinde hareketli olan kuraklıkların kuşları bir nice anlamda etkilediğini tamlayan Çelik şöyle konuştu:

“Alelhusus bu yaz dönemi haddinden fazla yağışsız geçti fakat buna karşın Veca Dağı’ndan mevrut cins suları buradaki sazlıklarda hayat sunmaya devam ediyor. Bölgeye mevrut aşılanmamış hayatı araştırmacıları, kuş bilimcileri ve fotoğrafçıları, huy meraklıları, bu sazlığı konuşma edip say yapabiliyorlar.”

Hele Veca Dağı ve mıntıka konusunda himmet özne araştırmacıların sazlıkta kırıcı veriler elde ettiğini nâkil Çelik, “Henüz önceki yapılan çalışmalarda 141 kuş türünün kaydı mevdu, tığ bile bu doğrultuda çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. Sazlıklarda bölgedeki kuraklığa karşın bunaltıcı bire bir neşelilik var. kuş bilimi açısından kebir, mufassal süreli araştırı yapılması müstelzim bire bir düz.” ifadesini kullandı.

Share: