Ahmet Kaya, Mülga Eroin Ortaokulu’nu İnceledi: “Köy Halkının Biricik Ricaları Var, Okullarının Açılması”

ESRA ZIYA PERVAN

CHP Trabzon Mebus Ahmet Kaya, Trabzon’un Yomra ilçesinde Eroin Ortaokulu’nun 2006 yılındaki kaya düşmesi dolayısıyla 2020 yılında kapatıldığını belirterek, alınacak önlemlerle güvenli benzeri yetişek yapılabileceğini, okulun baştan açılması gerektiğini söyledi. Kayaç, “Köyde kıpırdak insanların bazıları çocuklarını okutabilmek üzere, o kadar mesafelere göndermemek için şehre taşınmışlar. Köyde nefer azalmaya başlamış. O nedenle muhtarımızın ve köy halkının yegâne ricaları var, okullarının açılması” dedi.

CHP Trabzon Mebus Ahmet Kayaç, Trabzon’un Yomra ilçesinde kayaç düşmesi nedeniyle mülga Eroin Ortaokulu’nda araştırmalar bulundu. Kayaç’ya CHP Yomra İlçe Başkanı Erol Pekşen, İl Başbuğ yardımcıları Saraka Yılmaz ve Fikret Çiçek ile öğür yöneticileri haremlik etti. Kayaç, burada şu açıklamayı yaptı:

“KİME SELAM VERDİYSEK ‘OKULUMUZUN AÇILMASINA KATKI VERİN’ DEDİ”

“Yomra İlçemize ilişkin Maden mahallemizdeyiz. Burada iki yıldır çok bati bir ekol sıkıntımız var. Yomra İlçe Başkanımız ve memleket yöneticisi arkadaşlarımızla gelişigüzel bu soruna duyarsız kalamadık ve incelemelerde bulunmak sıkıntıyı yerinde dercetmek üzere buraya geldik. Gördüğümüz manzara şu; 2003 yılında yapılmış ve eğitime açılmış çokça adamakıllı bire bir okul binamız var. O büyüklüğünde sunturlu aynı bina ki ‘temiz ekol, dimdik meslek’ projesinde beyaz zehir sancak almış. İçeride uslu sınıfların olduğu, akıllı tahtaların olduğu, pırıl pırıl tıpkısı okulumuz. Şu dakika kapısını açsanız eğitime amade durumda. 2006 yılında burada tıpkı mutsuzluk yaşanmış.

“TALİHSİZ OLAYIN ARINDAN 14 YIL SÜRESINCE EĞİTİM VERİLDİ”

Okulun hemencecik yanındaki kayalıklardan benzeri taş düşmüş ve maalesef bir çocuğumuzun merhum olmasına etken reşit. Bu olayın ardından okulumuz 2020 yılına büyüklüğünde boş kalmaya devam etmiş. Amma Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı İnşaat Yurt Kat Başkanlığı tarafından tutulan aynı rapora göre okulumuzun kapısına kilit vurulmuş. Denebilir ki kaymakamlık oldu meslek kapatıldı. Amma kazanın olduğu 2006 yılından 2020 yılına büyüklüğünde okulumuz celi tutuluyor. Ancak ne hikmetse 2020 yılında gelinip okulumuzun kapısına kilit vuruluyor. Maden Ortaokulu’nun yalnız Maden’e değil, çevredeki 8 köyde tahminî 2500-3000 insana bakım veriyor. Okulun kapatılması çokça iri mağduriyetler yaratmış. 8 köyden yavrularımız bu okulda eğitim alırken, zaman o çocuklarımız 15-20 kilometre uzaktaki sıkıntılı tıpkısı okula taşınıyor.

“OKULUN KAPATILMASI DAHA FAZLA MAĞDUR ETTİ”

Kaya düşmesi tehlikesi zımnında okulun kapatılmasının mağduriyeti elan da büyüttüğünü belirten Kayaç, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bura rakımın biraz faziletli olduğu dağlık ayrımsız düzlük. Çocuklarımız 2 yıldır karda, buzda minibüslerle 10-15 kilometre mesafedeki elverişsiz ayrımsız okula taşınıyor. Antrparantez taşınan okulun yol güzergahında üstelik birçok göçü riski var, birçok gravite var. Hoppadak çocuklarımız değil, köy mağdur ediliyor. Köyde güçlü insanların bazıları çocuklarını okutabilmek üzere, o büyüklüğünde mesafelere göndermemek üzere şehre taşınmışlar. Köyde şahıs azalmaya başlamış. O nedenle muhtarımızın ve köy halkının yegâne ricaları var, okullarının açılması. Yetkililere sesleniyorum; sayın Valim, sayın Büyükşehir Belediye Başkanım, sayın Milli Yetişek Bakanım, taş tedenni riski var mı var. Amma alınacak tedbirlerle bu okulda emniyetli yetişek yapılma şansı var.

“ALINACAK BİRTAKIM TEDBİRLERLE MESLEK EĞİTİME AÇILABİLİR”

Kendisinin de bir mühendis ve aksiyon güvenliği uzmanı olduğunu tamlayan Kayaç, “Yetkililere sesleniyorum; sayın Valim, sayın Büyükşehir Şehremaneti Başkanım, sayın Milli Eğitim Bilimi Bakanım, taş tedenni riski var mı var. Okulda ve çevresinde incelemelerde bulunduk. Olur, okulun yanında ayrımsız şev var, kaya var. Taş sukut riski var mı, var. Ama alınacak tedbirlerle bu okulumuzda güvenli yetişek yapabilme şansı birlikte var. Hızla canip tarafta bir yer var şuraya yapılacak bir perde beton, kayada alınacak tıpkı güvenlik önlemi ve okulun girişinin civar tarafa alınmasıyla buradaki soruna çözüm üretilebilir ve okulumuz bodur sürede eğitime açılabilir. Yavrularımız okullarına, köyümüz öğretmenlerine kavuşabilir. İsteğimiz talebimiz budur.”

“HEP BİRLİKTE YAVRULARIMIZI OKULLARINA KAVUŞTURALIM”

İnanıyorum kim bu sese yetkililer duyarsız kalmayacaklar ve gereğini hep alay malay yapıp yavrularımızı okullarına, köyümüzü öğretmenlerine kavuşturacağız ve bu bölgenin, burada ruhlu insanların ve çocuklarımızın hayır duasını alacağız. Derdimiz, gayemiz budur” dedi.

Share: