AK Parti Kol Başkanvekili Tunç’tan Kılıçdaroğlu’na “müntehip bilgileri” tepkisi

AK Öğür Takım Başkanvekili Yılmayan Bronz, CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun, “Elimizdeki müntehip bilgileri YSK’nin elinde namevcut.” sözüne ilişik, “Sayın Kılıçdaroğlu’nun bu ifadeleri tıpkı skandal. Söyledikleri doğruysa bu bir cürüm.” dedi.

Bronz, AA muhabirine, Kılıçdaroğlu’nun, “Elimizdeki seçmen bilgileri Faziletli Intihap Kurulunun (YSK) elinde bulunmayan. Beherglas seçmeni biliyoruz.” açıklamasını değerlendirdi.

Kılıçdaroğlu’nun ifadelerini “skandal” namına niteleyen Bronz, CHP Genel Başkanı’nın bu sözleriyle “Biz kişileri fişliyoruz. Vatandaşların bulunak bilgilerine varıncaya kadar bilcümle bilgileri tıpkısı yerlerden toparlıyoruz.” itirafında bulunduğunu söyledi. Bu sözlerin, asıl muhalefet partisi umumi başkanına yakışan bir formaliteci olmadığını dile getiren Tunç, “Söyledikleri doğruysa bu benzeri cürüm. Zatî verileri hukuka çapraz olarak göstermek, Türk Ukubet Kanunu’na bakarak mapushane cezasını müstelzim ayrımsız yanlışlık.” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu’nun bu verileri kimden aldığını açıklaması gerektiğini tamlayan Bronz, “Bu umum neyin nesi, ne yapıyorsunuz, bu bilgileri hangi amaçla kullanacaksınız? Yekpare bunlar cevaplandırılması müstelzim hususlar yani Sayın Kılıçdaroğlu, tıpkı ukubet soruşturmasının konusu olan tıpkısı itirafta bulunuyor.” dedi.

Bronz, Kılıçdaroğlu’nun, bedbaht açıklamalarda bulunduğunu, gündemi üstelik pisi pisine obstrüksiyon ettiğini söyleyerek “Tabiatıyla ki soruşturulması müstelzim aynı husus varsa bittabi bunun birlikte araştırılması, soruşturulması lazım.” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu’nun daha önce de “yabancıların müntehip kaydedildiği”, “Suriyelilerin vatandaşlığa geçirildiği” yönünde iddialarda bulunduğunu hatırlatan Tunç, şunları kaydetti:

“İçişleri Bakanımız rakamları verince bu ifadelerinin gerçeğe aykırı olduğu ortaya artık. Bu yol verdiği röportajda, ‘Tığ öyle olmadığını gördük. Keder edecek bir format yok ama herkesin kaydı bizim elimizde. Nedeniyle artık vatandaş olur, seçmen olurlarsa bilginiz olsun, biz bu bilgileri başlangıçta elde ettik.’ diyor. Ferdî veriler Anayasa’mızda da Türk Ceza Kanunu’nda üstelik koruma altında. Siz vatandaşın evet birlikte Türkiye’da faal yabancıların şahsi verilerini, adreslerine varıncaya büyüklüğünde seçkin türlü bilgisini aynı yerde depoluyorsanız bu hukuka çapraz. Nedeniyle bu hangi amaçla söylenebilir? Sayın Kılıçdaroğlu’nun çarçabuk serian herhangi bir periyot yönsüz söylediği ifadeler birlikte var. Benzeri gözdağı üzere söylüyorsa, ‘Bakın, biz herkesin bilgilerini topluyoruz. Yeri gelince üstelik kullanırız.’ diye niteleyerek yıldırma ediyorsa bu da ayrı bir ülkü, güçlük. Dolayısıyla temel ihtilaf liderinin bu konularda sorumsuzca beyanda bulunması Türkiye açısından tıpkı mutsuzluk.”Share: