Akkuyu NGS’nin 2’nci ünitesinin reaktör basınç kabı kuruldu

MERSİN’in Gülnar ilçesindeki Akkuyu Çekirdeksel Dokunaklı Santrali’nde (NGS), esas aşamalardan biri olan 2’nci aheste ünitesinin reaktör basınç kabı kurulumu tamamlandı.

Fasıla 2021 sonunda deniz eliyle Akkuyu NGS inşaat sahasına doğrulama edilen reaktör tazyik kabı, kurulumdan önceki gâh denetimlerden geçirildiği arızi ekipman depolama alanından kurulum sahasına taşındı. Reaktör kabı, Liebherr LR 13000 paletli vinç kullanılarak reaktör şaftındaki namına kurup takma edildi. Kurulum işlemleri, kısaca 6 saat sürdü.

“ÇALIŞMALAR PLANLANAN ŞEKİLDE SÜRÜYOR”

Akkuyu Nükleer A.Ş. Genel Müdür Bir Numara Yardımcısı ve NGS Bina İşleri Direktörü Sergey Butckikh, Akkuyu NGS’birlikte çalışmaların planlanan şekli ile sürdüğünü belirterek, “2’nci ünitenin reaktör kabının montajı sahada yılın bildirme kebir olaylarından birini oluşum ediyor. Çatı ekibinin ve kaldırma ekipmanı operatörlerinin aklı başında çalışmasına dikkati kaplamak isterim. Kabın montajı adeta bir cerrah hassasiyeti gerektirir. Zira cevaz verilen maksimum ufki sapma milimetrenin onda birini geçemez. 2’nci ünitenin reaktör tazyik kabının montajının başarıyla tamamlanması nedeniyle cümle montaj ekibini, vinç operatörlerini ve değişik uzmanları kutluyorum” dedi.

2’nci vahit reaktör binasının inşaatının eski aşamalarında sorun tutucu kurulmuş, bindi ve itme kirişleri betonlanmış ve reaktör basınç kabının silindirsel kısmının zayıf muhafazası ve ısı yalıtımı yapılmıştı. Reaktör basınç kabının montajından serian geçmiş ise, kabın asıl ciddilik yükünü haiz destek halkasının montajı gerçekleştirilmişti.

Reaktör tazyik kabının montajına ilgilendiren denetimler, reaktör basınç kabı üretici firması uzmanlarının yanında, mutlak aynı denetleme kuruluşu ve Türkiye Çekirdeksel Aranjman Kurumu (NDK) uzmanlarından oluşan benzeri encümen tarafından yapıldı.

Çekirdeksel bati santralinin yer kocaman ekipmanı olan reaktör basınç kabı, santralin işletme aşamasında vacip olan çekirdeği üstelik süresince barındırıyor. Nükleer tepkime ve ısı enerjisinin soğutucuya iletilmesi amacıyla çekirdeğin içine nükleer yakıt ve yapısal elemanlar konuluyor. 343,2 ton ağırlığında, amudi silindirsel aynı ten olan reaktör basınç kabının yüksekliği 11,45 metreyi, çapı ise 5,6 metreyi buluyor.

Akkuyu NGS’nin 2’nci ünitesi için reaktör tazyik kabının üretimine Mart 2019’da başlanmıştı. Üretim sürecinde, hidro-testlerin yanında, cilt içi cihazlarla taharri ekipmanı birlikte karışma tutmak amacıyla kavi çokça sınav gerçekleştirildi. Testler sonucunda, özel aynı komite yekpare tasarım parametrelerine uygunluğu ve ürünün faziletkâr kalitesini doğrulama etmişti.Share: