Akkuyu’da başlatma ve devreye kabul etme ihtiyat kazan dairesi için üretilen teknik ekipmanların montajı başladı

Mersin’in Gülnar ilçesinde yapımı devam fail Akkuyu Çekirdeksel Dokunaklı Santrali (NGS) sahasında başlatma ve devreye ahiz ihtiyat kazan dairesi üzere üretilen beceri ekipmanların montajı başlandı. Bu ekipmanlar, nükleer santralin devreye alınma aşamasında üniteler amacıyla buhar üretimini sağlayacak.

Tesisteki çalışmalar, Akkuyu NGS’nin sunu şişman müteahhitlerinden biri olan Sintek’in Türk mühendisleri ve inşaatçıları yoluyla yürütülüyor. Bu çerçevede şu temel büyüklüğünde 150 ton ağırlığında 5 nüsha kazan dairesi kuruldu. Tesisin temeli, yapı iskeleti ve kasaba yapıları için ön hazırlıklar dahi tamamlandı. Tıpkı sonraki aşamada kulaklı dairesinin pompalarının, boru hatlarının ve elektrikli ekipmanların montajı yapılacak. Böylece tesiste toplam 175 ton ağırlığında demir aynı çatı kurulacak. Kullanılmamış kurulan başlatma ve devreye ahiz sakınım kulaklı dairesinde kayran alacak hususi kazanlar, Rusya’daki kazan ekipmanları fabrikasında üretildi. Kazanlar, deniz vasıtasıyla Akkuyu NGS sahasına teyit edildi.

Kurulum işlemlerinin eksiksiz teknolojik süreçlerine Zalim uzmanlarla yakın iş birliği süresince düzentileme tay tay arabası Türk mühendisler da zevcelik ediyor.

Konuyla ilişik izah özne Akkuyu Nükleer A.Ş. Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve NGS Yapı İşleri Direktörü Sergey Butckikh, “Akkuyu NGS sahasında santralin okunabilen çalışmasını sağlayacak bir nice yardımcı bina koşut adına mensur ediliyor. Başlatma ve devreye ahiz sakınım kulaklı dairesi de bu tesislerden biri. Kazan dairesinin içindeki kazanlar, dört korkulu ünitesi amacıyla birlikte kurgu edilecek. Kâin kurulum işlemlerinin bildirme koskocaman özelliklerinden biri birlikte yalnızca Türk uzmanlar marifetiyle gerçekleştirilmesi. Sintek mühendisleri, ekipman kurulumu bile karışma görünmek üzere inşaatın cümle aşamalarında faziletli kalitede tıpkı ortaya koyuyor. NGS sahasındaki üretimi yerelleştirme deneyimimiz anbean daha müspet sonuçlar veriyor ve inşaatın istikbal aşamalarında Türk şirketlerinin katılımını artırmayı planlıyoruz” dedi.

Sintek İnşaat Bölümü Hane Şefi Serkan Kandemir ise kazan dairesi inşaatının ilerleyişini ve gelinen noktayı değerlendirdi. Kandemir, “Akkuyu NGS amacıyla makro bire bir yapılış olan başlatma ve devreye kabul etme sakıntı kazan dairesi inşaatı üzere betonarme anne oluşturma çalışmalarını tamamladık. Oyuntu ve dolgu tertibatının yanı sıra takım temelleri ve izolasyonla ilgili çalışmalar da bitirildi. Tıpkısı zamanda mekanik kısmına ve polat yapıların montajına üstelik başladık. Kazan dairesinin asıl ekipmanları yani 5 şerha özel kazan kuruldu. Deminden binanın çelik iskeletini montaj etmeye devam ediyoruz. Ekipmanların kurulumu ve montajı tamamlandıktan sonradan işimizi teyit edeceğiz” diye niteleyerek konuştu. – MERSİN

Share: