Aksaray’dan yolcu otobüsüyle Mersin’e gönderilen 47 flamingodan 26’sı katil oldu

Aksaray’dan geçici otobüsüyle gönderilen 47 flamingodan 26’sının öldürme olmasıyla ait 4 kişiye mecmu 425 bin teklik nakdî ceza uygulandı.

İddiaya göre, Eskil ilçesine sınırlı tıpkısı köyde hayatiyetli Naim D. (34), kardeşi Mehmet D. (36) ve ayrımsız yaylada hareketli İbrahim K. (38), 28 Ağustos’ta Tuz Gölü’nden yakaladıkları 47 flamingoyu ayaklarını ve gagalarını bağlayıp kolilere koyduktan bilahare feda etmek amacıyla palyatif otobüsüyle Mersin’e gönderdi.

Mersin’birlikte otobüsten indirilen kolilerin içre flamingoları gören vatandaşların ihbarı üzerine bölgeye mevrut polis ekipleri, durumu Huy Dulda ve Milli Parklar ekiplerine fen verdi.

Verilen adrese giden ekipler, flamingolardan 26’sının öldürme olduğunu tayin etti. Çalışkan olduğu belirlenen flamingolar, afiyet kontrollerinin arkası sıra doğaya bırakıldı.

Olayın peşi sıra harekete güzeşte Eskil Kurnaz ile Natür Koruma ve Milli Parklar ekipleri, flamingoları yakaladığı ve bulaşan otobüsüne teyit ettiği belirlenen Naim D, Mehmet D. ve İbrahim K’nin evine cerrahi müdahale düzenledi. Adreslerde çok sayıda badi, tuna ve angut kuşları ele geçirildi, 3 keleş gözaltına alındı.

Ekipler, Naim D. ile otobüs şoförüne hep 300 bin, İbrahim K. ile Mehmet D’ye da toplanmış 125 bin liralık idari para cezası uygulayıp, haklarında adli muamelat başlattı. Gözaltına alınan İbrahim K, Naim D. ve Mehmet D. işlemlerinin arkası sıra adliyeye atıf edildi. Şüpheliler, çıkarıldıkları hakimlikçe adli arama amacıyla erkin bırakıldı.

Öte yandan esasen Aksaray’da evinde kuş bulunduğu belirlenen Aydınlık E’nin evine dahi işler düzenlendi. Yapılan aramada ele geçirilen ve evde beslemesi yasak olan angut, ördek üzere çok sayıda kuşa halk konuldu. Fer E’ye birlikte 25 bin lira yönetimsel para cezası uygulanıp, üzerine adli prosedür başlatıldı.Share: