Almanya Başbakanı Scholz vergi kaçırmakla suçlandı

Almanya’nın şöhretli ukubet savunma avukatlarından Gerhard Strate, Almanya Başbakanı Olaf Scholz için “Cum-Ex” algı yolsuzluk skandalına müdahil Warburg Bank’a ilişik cürüm duyurusunda bulunmuştu. Konuyla ait Sözcü’den Yüce Gülen’in haberine göre:

Almanya’bile Hamburg Başsavcılığı, Başbakan Scholz’un e-postalarını incelemeye aldı. Gerekçe, eyalet başbakanlığı döneminde ve elan sonradan Hamburg’daki tıpkısı özel bankanın 47 milyon vergiden kaçınmasını uydurmak. Başvekil 19 Ağustos’ta ifadeye çağrılacak.

Almanya’de Hamburg Başsavcılığı, başvekil Olaf Scholz’un, email protected ünlü E-Andıran adresini denetlemeye aldı ve 1 Familya 2015’ten bu yana tüm mailleri, eklerini, alınan ve gönderilen mailleri incelemeye başladı.

Gerekçe ise, kâh siyasetçilerin kayrılması, algı affı sağlanması ve Hamburg’un hususi bankası Warburg Bank’ın 47 milyon Euro’luk vergiyi vermekten kurtararak tıpkısı kök vergi affı sağlaması…

Bu olayın, vakit kaybetmeden Hamburg’da yaşanmadığı, Almanya’nın tamamında milyarlarca Euro’luk idrak kaybına sebep olduğu ortaya çıkmıştı.

İFADE VERMEYE ÇAĞRILACAK

Büyüklük genelinde Cum-Ex skandalı yerine bildik fenomen zımnında, Hamburg’dahi 2011-2018 arası başvekâlet yapmış olan Scholz’un ifadesine üstelik başvurulması gerekebilecek.

Olayı soruşturan Hamburg Sormaca Komitesi, Scholz’u 19 Ağustos’ta yeniden dinleme kararı aldı. Scholz’un, dönemin vezneci yöneticisi ile görüşmeler yaptığı ve hele SPD mebus Johannes Kahrs’ın vergi iadesi ile avantajlarından yararlanması üzere kişisel etkisini kullanmış olabileceği belirtiliyor.

Ayrıcalıklı alışveriş ve vergi kaçakçılığına arkalama suçlaması teferruatlı süredir inceleniyordu.

DOKUNULMAZLIK ZIRHI YOK

Scholz’un, Warburg Bank’ın bu vergiyi ödemekten kurtarılmasındaki dahli incelenirken, Almanya’bile yargının bu tür olaylarda görevini yapması, “imtiyaz zırhı” ile önlenemiyor.

Sektör dokunulmazlığı dışında tıpkısı mebus, başvekil evet de cumhurbaşkanlığı dokunulmazlığı bulunmuyor.

Olaf Scholz adsız sansız belgeleri çöpe atmış

 

İstifa dalgasına Scholz’da katılacak mı?

 

Almanların yüzdelik 49’u Scholz’dan kıvançlı değil

 

Share: