Almanya’da latif yaşının 16’ya indirilmesi tartışılıyor

Almanya’üstelik seçimlerde görüş istimal yaşının 16’ya düşürülmesi tartışılıyor.

Federal Meclis Başkanı Baerbel Bas’ın arkası sıra Sülale Bakanı Lisa Paus de güzel yaşının parlamento seçimleri üzere 16’ya indirilmesi gerektiğini söyledi.

Paus, Funke Medya’ya yaptığı açıklamada, Avrupa parlamentosu seçimlerinde rey istimal yaşının 16 olmasının oylumlu benzeri çevir sesi olduğunu fakat bununla yetinilmemesi gerektiğini belirterek, “Tüvana jenerasyonun kaygıları ve ihtiyaçlarının birlikte temelde dikkate alınabilmesi ve politik kararlar alınırken bunların de ayn uğrunda bulundurulması için düşünce istimal yaşı 16 olmalı.” ifadelerini kullandı.

Tendürüst jenerasyonun toplumun kendi durumlarıyla ilgilenmediği izlenimine ehil olduğuna bel fail Paus, “İşte bu yüzden gençlere çabucak elan fazla küçümseme hakkı yüklemek istiyorum.” diyerek konuştu.

Federal Sedir Başkanı Baerbel Bas dahi Alman medyasına yaptığı açıklamada, 18 olan latif yaşının Federal Meclis için uygulanan olmaya bitmeme etmesinin tuhaf olduğunu söylemişti.

“Şahsen ben oy verme yaşının federal düzeyde birlikte 16 adına uygulanmasından yanayım.” diyen Bas, yapılan araştırmaların bir kişinin okul yıllarında oy kullanmasına müsaade verildiği takdirde elan ahir dönemde kasa başına gitme olasılığının arttığını ortaya koyduğunu tabir etmişti.

Almanya, Avrupa seçimleri için seçme yaşını 18’den 16’ya indirmişti.

Söz konusu uymazlık, önce adına Mayıs 2024’te Avrupa Birliği (SU) Parlamentosu seçimlerinde uygulanacak.

Share: