Ana kazasında ortaya çıkmıştı… 5 yüzyıllık biçim siper altına makbuz

Esas kazasında ortaya çıkmıştı… 5 yüzyıllık yazı siper altına makbuz

TOKAT – Tokat’ta aynı amme kurumunun anne kazısında ortaya çıkan Bakır Kalhanesine ilişik su boşaltma kanalı amacıyla yapım projesi düzeltilmiş edilerek tarihi bina korumaya makbuz.

Mahmutpaşa Mahallesi’nde 2017 yılında Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bakım binası esas kazısı sırasında Osmanlı Dönemi’nde bakır el işi tesisi olarak geçer not Bakı Kalhanesi su boşaltma kanallı ortaya artık. İnşaat çalışmaları durdurularak proje revize edildi. Binanın orta kısmına mütezayit su kanalı korumaya makbuz. Gövde cam tavanla kaplanan tarihi su kanalının gezilebilmesi amacıyla canip taraflarından tutum yolu oluşturuldu. Binanın ast kısmında vadi düz çatı görüntüsü ile ilgi çekmeye başladı. Tıpkı süre önceki faaliyete giren Karı ve Toplumsal Politikalar İl Müdürlüğü bakım binası farklı bir hüviyete büründü.

500 almanak tarihi çatı korumaya makbuz

Eş ve Sosyal Politikalar Tokat İl Müdürü Mahmut Özdemir, tahminî 500 yıllık olan tarihi yapının tescillendiğini söyledi. Akarsu tahliye kanalının korunacak şekilde projenin revize edilerek yapı yapıldığını tamlayan Özdemir, “Kalhane bakır işletmeciliğinin yapıldığı tıpkısı düzlük. Osmanlımızın genişlik şişman eserlerinden birisi. O dönemden mütezayit bu tarihi çatı tescillendi. Bizlerde vekillik olarak burayı esirgeme altına kabul etmek suretiyle hakeza benzeri bina içerisine makbuz” dedi.

Tarihi yapıyı görüp düşkünlük edenlerin olduğunu anlatım eden Özdemir, “Buraya gelen herkes ecdadın bu eserini görebiliyor. Bugüne büyüklüğünde yerey altında mütezayit ayrımsız bina olduğu amacıyla görsellik kazandırılmamış. Ama kanalın içine bakıldığı ahit bağırsak kısımda güzelce tıpkısı bedii var. Burasının Osmanlı’nın endüstri eseri namına 5 şişman eserinden birisi olduğu söyleniyor” diye niteleyerek konuştu.

Share: