Ankara-Niğde Otoyolu’nu tahminî 9 milyon vesile kullandı

Ankara- Niğde Otoyolu’nu tahminî 9 milyon dil kullandı

ANKARA – Iblağ ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ankara-Niğde Otoyolu’nu açıldığı günden bu yana kestirmece 9 milyon aracın kullandığını belirterek, “Yolculuk süresinin yarı yarıya düşmesiyle alay malay vatandaşlarımızı sevdiklerine sakıncasız, konforlu ve acul bire bir şekilde kavuşturuyoruz” dedi.

Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ankara-Niğde Otoyolu ile ilgilendiren mukayyet açıklama yaptı. Son 20 yılda ulaşımın rastgele şekline yatırım yaptıklarını ve Türkiye’nin enfrastrüktür sorununu şişman ölçüde çözdüklerine dikkati çekici Karaismailoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Uzunlamasına milletimizin ihtiyacı olan projeleri hayata geçirdik. Milletimize hangi sözü verdiysek adına getirdik. 7/24 çalıştık, çalışmaya bile devam ediyoruz. Dev projeleri milletimizin hizmetine sunduk. O projelerden biri dahi Ankara-Niğde Otoyolu. Otoyol ringinin tıpkı parçası olan Ankara-Niğde Otoyolu, 275 kilometre ana üst, 55 kilometre bağlantı yolu oluşmak için toplanmış 330 kilometre uzunluğunda. Topu Topu 16 Meyan 2020’da trafiğe açılan otoban, Edirne’den başlayarak, İstanbul ve Ankara üzerinden Güneydoğu’ya kadar uzanan ve yapılması planlanan Şanlıurfa- Habur Çizik Kapısı kesimini üstelik kapsayan TEM (Trans European Motorway) Otoyolu’nda akıcı muvasala sağladı.”

“Ankara-Niğde arası 2 saat 22 dakikaya indi”

Otoyolun hizmete açılması ile Ankara-Niğde arası yolculuk süresinin 4 saat 14 dakikadan 2 saat 22 dakikaya indiğine aksan yapan Karaismailoğlu, “Açıldığı günden bu yana otoyoldan 8 milyon 961 bin anahtar geçiş yaptı. Zamandan yıllık 450 milyon lira, akaryakıt tüketiminden almanak 278 milyon lira tevessül etmek için almanak toplanmış 728 milyon lira artırım edildi. 57 bin ton karbon emisyon azaltımı sağlandı” değerlendirmesinde bulundu.

“Türkiye’nin geleceğini nesir ediyoruz”

20 yılda otoyol ağını 2 kattan fazla artırarak, 3 bin 633 kilometreye ulaştırdıklarını aktaran Iblağ Bakanı Karaismailoğlu, 2053 Ulaştırma ve Lojistik Temel Planı ışığında projeleri hayata geçirmeye bitmeme edeceklerini kaydetti. 2053 yılına kadar otoban uzunluğunun 8 bin 325 kilometreye yükseleceğini tamlayan Karaismailoğlu, “Türkiye’nin geleceğini nesir etmeyi sürdüreceğiz. Yaptığımız seçkin yatırıma bir kulp bulmaya çalışanlara rağmen, yolumuzda ilerliyoruz. Biz, Türkiye’nin, milletimizin geleceği üzere çalışıyoruz, çalışmaya üstelik bitmeme edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Share: