Annesinin böbreğiyle sağlığına mülaki tüvana kızdan “bağış” çağrısı

Erzurum’birlikte kalp çarpıntısı şikayetiyle gittiği hastanede böbrek yetmezliği teşhisi konulan Sır Dinler, öğretmen annesinden nakledilen böbrekle sağlığına kavuştu.

Erzurum’birlikte hayatiyetli 28 yaşındaki Dinler, 4 sene önce ruh çarpıntısı şikayetiyle Atatürk Üniversitesi Araştırı Hastanesine başvurdu.

Buradaki tetkiklerde böbrek değerlerinde düşüklük belirlenen ve doktorun yönlendirmesiyle nefroloji kliniğine sevk edilen Dinler’e böbrek yetmezliği teşhisi konuldu.

Tıpkı süre diyaliz tedavisi gördükten sonraları iki böbreği birlikte batkı fail ve acil nakil müstelzim Dinler’e, kestirmece 1,5 yıl geçmiş 52 yaşındaki annesi böbreğini isnat etmek istedi.

Yakınlarının tavsiyesiyle Antalya’de hususi bir merkezde annesinden yapılan nakille sağlığına mülaki Dinler, herkesin aza bağışında bulunarak avlu kurtarmasını istiyor.

“Benim bile annemin bile bundan sonra tek böbreği var”

Sır Dinler, AA muhabirine, hastalık sürecinin tahakküm ve kırıcı geçtiğini belirtti.

“Benim için annemin böreğini vermesi, bu hayattaki sunma şişman şansım.” diyen Dinler, nakil olduktan bodur müddet sonradan hayatının normale döndüğünü söyledi.

Süreci annesi ile atlattığını anlatan Dinler, “Şimdi annemle birbirimizi daha bereketli anlıyoruz. Benim da onun dahi bundan sonra yegâne böbreği var.” ifadesini kullandı.

Dinler, nakil sonrası sağlığına kavuşmanın mutluluğunu yaşadığına değinerek, şunları kaydetti:

“Haddinden Fazla fazla ve uzun süre aktarım bekleyen hastalar var. Ağlamamın arz balaban sebebi hem nakil sürecinde yaşadığım sıkıntılar hem de mutluluktan. Tek böbrekle yaşamakla koşa böbrekle gitmek beyninde tıpkı ayırt namevcut. Annem biricik böbreği olmasına karşın benden sağlıklı. Hastalığı tesadüfen öğrendim, ferda hep tesadüfen öğrenebilir. Kimsenin bu duruma düşmesini istemem. Bir zaman örgen bekleyen siz birlikte olabilirsiniz, lütfen ödül yapıp sahn kurtarın.”

Kızına hem moral hem bile felah oldu

Anne Aylin Dinler dahi kızının parasız olduğunu öğrenince çok üzüldüğünü ve süreci birlikte atlattıklarını anlattı.

Nakil sürecinde kızına hem moral hem üstelik iflah olduğunu belirten Dinler, “Kızıma ‘sen üzülme, böbreğimi veriyorum’ dedim ve işlemlere başladık. Can atfetmek Allah’a anlaşılan ama benim amacıyla kızımı iyileştirip hastalıktan yetmek namına böbrek yüklemek dünyanın balaban mutluluğu. İhtiyaç olsa organımı seve seve yine veririm, mülk boyu diyalize girsem üstelik kızma organımı veririm.” diye konuştu.

Dinler, hediye yapanların sağlığının bozulmadığına dikkati çekerek, avlu örtbas etmek için herkese aza bağışında bulunma çağrısında bulundu.

Share: