Antalya haberi: Ukraynalı askerlerin kışlık bot, montgomer, saldırı yeleği ihtiyaçları Antalya’dan gidiyor

Rusya ve Ukrayna ortada 25 Küçük Ay 2022 tarihinde başlayan savaş zaman geçtikçe henüz bile şiddetlenerek devam ederken, Antalya’da dinamik Ukrayna vatandaşları askeri gereç dükkanlarından aldıkları ürünleri, savaştaki askerlere ve oradaki yakınlarına gönderiyor. Askerlere ve yakınlarına hele şita şartlarında kullanabilecekleri mont, alalama, atak yeleği, bere, bot ve termal içlikler gönderen Ukrayna destekçileri, Antalya’üstelik mevcut askeri gereç dükkanlarına akış ediyor.

Askeri malzeme dükkanı işletmecisi olan Fuat Balkaya, Antalya’de canlı Ukrayna vatandaşlarının, ülkelerinde cenk olduğu üzere buradan askeri gereç alarak arkalamak istediklerini belirterek, “Aldıkları malzemeleri oradaki kardeşlerine, esas, cet ve akrabalarına gönderiyorlar. Ukrayna soğuk olduğu üzere alelumum giyim namına içlik, eldiven, ezik, boyunluk ve hamam tutak ürünleri alıyorlar. Günce olarak bazı bazı 3 arada bir birlikte 7 can geliyor” ifadelerini kullandı. Balkaya, günde 5 bin ila 7 bin lira yayın satın alındığını belirterek, “Buyurmak kim oradan haddinden fazla murat reşit geçtiğimiz devir gelen birisi 12 nüsha bot aldı. Kimi 5 bin birtakım ise 7 bin teklik ahzüita yapıyor. Burada maddesel durumu gür olan Ukraynalı orada ihtiyacı olan askerlere gönderebiliyor. Bize yetecek kadar gereç var, bizim vatandaşlarımız artık askere giderken buradan materyal aldığı üzere elimizde yeteri büyüklüğünde eser var. Zaten devletimiz askere gidecek olanlara yeterince malzeme verdiği için çok bile ihtiyaçları olmuyor” dedi.

Bot, montgomer, alalama hatta geveze yeleği dahi var

Bir apayrı askeri materyal dükkanı işletmecisi olan Veysel Arğun ise “Kimi Vakit derya yaşanıyor. Mukteza olan gereç ihtiyaçlarını eğlemek amacıyla bizi tercih ediyorlar. Yardım amaçlı alıyor ve müzaheret dernekleri aracılığıyla gönderiyorlar. Alelumum içine plaka girebilecek olan hareketli yeleği, bot, montgomer, pantolon ve orada şu an kış olduğu üzere kışlık ürünler alıyorlar. Sabık yaz döneminde ise genellikle cerrahi müdahale tişörtü alıyorlardı. Antrparantez çanta, iç donu, kask ve faaliyetler alanına göre ürünler alıyorlar. Alelumum küresel ahzüita yapıyorlar. Kimisi kişi arkadaşı, kardeşi ve hassaten oğlu üzere alıyor. Orada hem kesinti hem üstelik pahalılık olduğu üzere buradan alıp gönderim yapıyorlar” diyerek konuştu.

“Orada askeri malzemeler fiyatlı ve ensiz”

Askeri malzeme dükkanlarından mahsulat alarak ve Ukrayna’daki kavga bölgelerine gönderenlerden biri olan ve 6 yıldır Antalya’dahi güçlü Iryna Babiak, “Çekişme başladığından beri biz Ukrayna için yardım yapıyoruz. Buradan gönderiyoruz zira orada askeri malzemeler çok fiyatlı, burada Ukraynalı çok koca var ve biz birlikte düzenleme yapıyoruz. Oradaki malzemeler herkese de yetmediği üzere buradan arkalama gönderiyoruz. Buradaki kadınlar dahi savaşta olan kocalarına gönderiyorlar” dedi.

Rusların bile kimi zaman arkalama beğenmek istediğini tamlayan Babiak, “‘Benim suçum değil, ben birlikte sizinle gelişigüzel alışmak istiyorum’ diye niteleyerek müzaheret yapanlar oluyor” şeklinde konuştu.

Iryna Babiak’ın eşi olan ve Antalya’da halı meydan işletmeciliği işleyen Bülent Çete, “Şita başladığı amacıyla askeri materyal ihtiyacı aşkın ve ekseriyetle askeri gereç göndermeye başladık. Kıyafetler, botlar, uyku tulumları, termal içlikler, bertik ve argaç kabilinden malzemeler alıyoruz. Malzemelerin adedini ve kilosunu yazıyoruz, cevaz belgeli ve kanuni namına bu işi fail kargo şirketleri aracılığıyla malzemeleri gönderiyoruz” ifadelerini kullandı.

“Minimal 500 kilogram gönderiyoruz”

Çete, haftada benzeri yahut iki sevkiyat yaptıklarını belirterek, “Minimum 500-600 kilogram gönderiyoruz. Bari bu çarpışma olmasaydı ve keşke biz bunları düzenlemek zorunda kalmasaydık. Umarım bizim üstelik başımıza gelmez ve umarım bize kapısını açan aynı ululuk evet. Gönderdiğimiz mahsulat 4-5 çevrim içre ellerine ulaşıyor” dedi. – ANTALYA

Share: