Antalya ruzname haberi | Ukraynalı askerlerin kışlık bot, mont, alalama ve hücum yeleği ihtiyaçları Antalya’dan gidiyor

Ukraynalı askerlerin kışlık bot, montgomer, kamuflaj ve saldırış yeleği ihtiyaçları Antalya’dan gidiyor

Ülkelerinde mahdut ve fiyatlı olan askeri malzemeleri üzere Antalya’daki Ukraynalılar devreye girdi

Antalya’üstelik hareketli Ukraynalılar savaştaki askerlerin giyim ihtiyaçlarını askeri gereç dükkanlarından karşılıyor

Günde 7 bin lira değerinde yayın alıyorlar

Bot, mont, alalama antrparantez hamle yeleği da var

Ukraynalı Iryna Babiak:

“Orada askeri malzemeler pahalı ve dar”

ANTALYA – Rusya ve Ukrayna ortada 25 Şubat 2022 tarihinde başlayan uğraş çevrim geçtikçe henüz de şiddetlenerek devam ederken, Antalya’dahi zinde Ukrayna vatandaşları askeri malzeme dükkanlarından aldıkları ürünleri, savaşta mevcut askerlere ve oradaki yakınlarına gönderiyor. Askerlere ve yakınlarına alelhusus kış şartlarında kullanabilecekleri montgomer, alalama, çevik yeleği, ezik, bot ve termal içlikler gönderen Ukrayna destekçileri, Antalya’dahi kâin askeri malzeme dükkanlarına akın ediyor.

Günde 7 bin liralık mesabesinde iz alıyorlar

Askeri gereç dükkanı işletmecisi olan Fuat Balkaya, Antalya’dahi dinamik Ukrayna vatandaşlarının, ülkelerinde savaş olduğu üzere buradan askeri malzeme alarak müzaheret etmek istediklerini belirterek, “Aldıkları malzemeleri oradaki kardeşlerine, ana, baba ve akrabalarına gönderiyorlar. Ukrayna soğuk olduğu için genellikle çul adına, içlik, eldiven, ezik, boyunluk ve yunak tutacak ürünleri alıyorlar. Günce namına bazen üç, kimi zaman bezek dahi yedi sevimli geliyor” ifadelerini kullandı. Balkaya, günde 5 bin ila 7 bin Teklik işaret satın alındığını belirterek, “Eylemek ki oradan çokça kâm olmuş geçtiğimiz çağ mevrut birisi 12 sayı bot aldı. Kimi 5 bin, bazen ise 7 bin liralık ahzüita yapıyor. Burada maddi durumu bereketli olan Ukraynalı orada ihtiyacı olan askerlere gönderebiliyor. Bize yetecek büyüklüğünde malzeme var, bizim vatandaşlarımız bundan sonra askere giderken buradan gereç aldığı amacıyla elimizde yeteri büyüklüğünde im var. Zaten devletimiz askere gidecek olanlara yeterince malzeme verdiği için çokça birlikte ihtiyaçları olmuyor” dedi.

Bot, mont, alalama üste hamle yeleği birlikte var

Bir başka askeri materyal dükkanı işletmecisi olan Veysel Arğun ise, “Bazı Bazı kükremek yaşanıyor. Gerekli olan materyal ihtiyaçlarını durdurmak amacıyla bizi tercih ediyorlar. Müzaheret amaçlı alıyor ve arkalama dernekleri vasıtasıyla gönderiyorlar. Genellikle içine plak girebilecek olan atılım yeleği, bot, mont, pantolon ve orada şu zaman kış olduğu amacıyla kışlık ürünler alıyorlar. Güzeşte yaz döneminde ise alelumum cerrahi müdahale tişörtü alıyorlardı. Ayrıca çanta, şalvar, kask ve ameliyat alanına bakarak mahsulat alıyorlar. Genellikle küresel alışveriş yapıyorlar. Bazısı kendi arkadaşı, kardeşi ve hassaten oğlu üzere alıyor. Orada hem ara hem bile pahalılık olduğu amacıyla buradan alıp gönderim yapıyorlar” dedi.

“Orada askeri malzemeler fiyatlı ve ancak”

Askeri malzeme dükkanlarından ürünler alarak ve Ukrayna’daki cidal bölgelerine gönderenlerden biri olan ve 6 yıldır Antalya’da diri Iryna Babiak, “Çekişme başladığından beri biz Ukrayna için arkalama yapıyoruz. Buradan gönderiyoruz çünkü, orada askeri malzemeler çok fiyatlı, burada Ukraynalı çok herif var ve bizde organize yapıyoruz. Oradaki malzemeler herkese bile yetmediği üzere buradan arkalama gönderiyoruz. Buradaki kadınlar dahi savaşta olan kocalarına gönderiyorlar.

Rus tabiiyetli vatandaşların üstelik kimi vakit müzaheret yarmak istediğini tamlayan Babiak, “benim suçum değil kul sizinle gelişigüzel yollamak istiyorum diyerek arkalama yapanlar oluyor” şeklinde konuştu.

Iryna Babiak’ın eşi olan ve Antalya’bile halı düzlük işletmeciliği fail Bülent Çete, “Kış başladığı üzere askeri malzeme ihtiyacı çok ve çoğunlukla askeri materyal göndermeye başladık. Kıyafetler, botlar, gaflet uykusu tulumları, termal içlikler, çizik ve argaç kabil malzemeler alıyoruz. Malzemelerin adedini ve kilosunu yazıyoruz, cevaz belgeli ve yasal kendisine bu işi yapan kargo şirketleri aracılığıyla malzemeleri gönderiyoruz” dedi.

“Asgari 500 kilo gönderiyoruz”

Çete, haftada tıpkısı yahut iki sevkiyat yaptıklarını belirterek, “Minimum 500-600 kilogram gönderiyoruz. Keşki bu çekişme olmasaydı ve bari biz bunları düzenlemek zorunda kalmasaydık. Umarım bizim da başımıza gelmez ve umarım bize kapısını açan aynı çap peki. Gönderdiğimiz mahsulat 4-5 çağ içre ellerine ulaşıyor” dedi.

Share: