Antalya yöntem haberleri: Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakan Yardımcısı Kacır, Antalya Bili Merkezi’nde

Antalya Bilim Merkezi’ni inceleyen Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye’nin genişlik güzelce fen merkezlerinden birinin Acı’de olduğunu belirterek, “Türkiye’nin ilmî kalkınma yolculuğuna öncülük fail nice gençlerin yetişmesine açkı olacağız” dedi.

Uran ve Teknoloji Nazır Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Acı Belediyesi’nin TÜBİTAK işbirliğiyle DokumaPark’ta 12 bin 500 metrekare alana kurduğu Antalya Fen Merkezi’ni inceledi. Bakan Yardımcısı Kacır, tamlık sergi alanını gezdi, düzenekleri bir tane tek inceledi ve uygulama yaptı. Atölyelere girerek öğrencilerle dostane fail Kacır, atölye çalışmalarını dahi inceledi. Kacır, Ar-ge bölümünde proje yarışmalarına hazırlanan üniversite öğrencileriyle dahi tıpkı araya geldi.

“Etkileyici bir hat”

Türkiye’nin yeryüzü pir bilgelik merkezlerinden birinin Antalya’üstelik Acı’bile olduğunu kaydeden Kacır, “Çok delici ve şümullü tıpkı format. Temel bilimlerden gök teknolojilerine çocuklarımızın ufkunu, hayallerini genişletmeye imkan verecek bir hat burası. Şimdiye büyüklüğünde 500 bin ziyaretçi ağırlamış, bu çokça balaban tıpkısı aynı haddizatında. İnşallah önümüzdeki dönemde birlikte hem çocukların, hem ailelerin burayı ağırbaşlı tıpkı şekilde konuşma etmelerini beklenti ediyoruz. Tabii, milli teknoloji hamlesi yolculuğunda gençlerimizin olgun ve teknolojiyle tanışmaları, hayallerini haber ve teknoloji odaklı şekillendirmeleri bizim için çokça bulunmaz. Türkiye’nin dört bir yanına açtığımız dene yap’larla, düzenlediğimiz teknoloji festivalleri, TEKNOFEST’lerle, Antalya’de BilimFest’le ve Bilgi Merkezleri ile çocuklarımız amacıyla çalışmaya bitmeme edeceğiz” diyerek konuştu.

“Kalkınmaya önderlik”

Önümüzdeki sene gene Antalya’birlikte yapılacak BilimFest’in tekrar balaban tıpkı heyecanla geçeceğine değinen Mehmet Fatih Kacır, “Gençlerin alelhusus uygulayım bilimi yarışmalarına dikkat göstermeleri, öz hayallerini ürünlere dönüştürmeleri, takımlar kurmaları, yaparak öğrenmeleri, ati yerine çok değerli. Gençlerimizin Bilimfest ve Teknofest’e buradaki imkanlarla hazırlandığını ve zat projelerini buradaki atölyelerde gerçeğe dönüştürdüklerini öğrendim. 5 ya birlikte 10 yıl bizler bu işleri devam ettirelim, siktirici Türkiye’nin bilimsel kalkınma yolculuğuna önderlik fail nice gençlerin yetişmesine açar olacağız” dedi. – ANTALYA

Share: