Arsıulusal Karadeniz Günü’nde nesli hınç altındaki ‘Mersin balıkları’ hatırlatıldı

Arsıulusal Karadeniz Günü’nde nesli öfke altındaki ‘Mersin balıkları’ hatırlatıldı

SİNOP Sinop’ta 31 Ekim Arsıulusal Karadeniz Haset nedeniyle konuşma düzenlendi. Konferansta Karadeniz’de nesli mütenakıs ‘Mersin balıkları’, Karadeniz’da su ürünlerinin avcılığı ve stoklarının son 40 almanak değerlendirmesi ve sürdürülebilir iklim ele makbuz.

Uluslararası Karadeniz Günü’nün, biyolojik çeşitliliği ve bu çeşitliliği etkileyen faaliyetlerin paylaşıldığı dönme kendisine kutlandığını belirten Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Akarsu Ürünleri Yetiştiriciliği Anabilim Dalı Prof. Dr. Ilgım Ustaoğlu Bedava, konferansta gerçekleştirdiği sunumda Karadeniz’bile nesli tehlike altında olan mersin ağacı balıklarına değindi.

200 milyon yıldır yaşayan çocuk hırs altında

Prof. Dr. Ustaoğlu, 200 milyon yıldır varlığını sürdüren mersin ağacı balıklarının 20. yüzyılın sonrasında adam kaynaklı etkenler zımnında neslinin tükenme noktasına geldiğini vurguladı. “Karadeniz’in dirim bilimsel çeşitliliği açısından serencam derece yüce balıklardır. Hele yağız havyar yerine adlandırılan yumurtası begayet istihlak malzemesi olduğu üzere ekstrem miktarda avlandığından nesline ulama sağlayamadı. Günümüzde de tükenme noktasına geldi. 1996 yılından itibaren mersin ağacı balıklarının stoklarımızda avlanması yasak. Stokların kendini yenileyebilmesi amacıyla Ekincilik ve Orman Bakanlığı’nca bu haram uygulanıyor. Balıkçılarımız bile hasbelkader avladığında gabi salmaları gerekiyor” diye niteleyerek konuştu.

Nesli tehlike altında olan mersin ağacı balıklarının nesillerin devamını tedarik etmek amacıyla korunmasının önemine vurgu fail Prof. Dr. Ustaoğlu, “Sazak balığı Karadeniz’in kuma değeridir. Takkadak bizim sularımıza ait değil, bizim sularımızda ortaya çıkarak hep Karadeniz’i dolaşıyor. 100 yaşına kadar yaşıyor. Akarsu kirliliğini önlemeliyiz, akarsularımızı denizlerimizi bozulmamış tutmalıyız. Halkımızı bilinçlendirmeliyiz. Reşit sazak balıklarını kesinlikle korumalı ve üremelerine vesile vermeliyiz. Hars şartlarında üretmeli ve yığılım takviyesi yapmalıyız” şeklinde konuştu.

“2030’dahi avcılık azalacak, yetiştiricilik artacak”

Karadeniz’deki akarsu ürünleri stoklarının akıbet 40 almanak değerlendirmesini işleyen Sinop Üniversitesi Akarsu Ürünleri Fakültesi Avlama Anabilim Dalı Prof. Dr. Osman Samsun, gelecekte akarsu ürünleri avcılığının azalacağı ve yetiştiricilik ürünlerinin artacağının görüldüğünü belirtti. Prof. Dr. Samsun, “40 sene evvel daha küçük boydaki ahşap teknelerle çokça miktarda tavuk balığı, barbun, koruyucu balığı avlanabiliyordu. Teknolojinin gelişmesiyle av araç gereçlerine bile yansıyan bu gelişmeler sonucunda maatteessüf av miktarımız buna paralel namına gelişemedi. Daha beş altı avlanır olduk. Şu anda Türkiye’dahi su ürünlerinin yüzde 45’i yetiştiricilikten, yüzde 55’i ise avcılıktan elde ediliyor. Ama 2030 yılında bunun yüzde 50’ye 50 olacağı ve ondan sonraları de artık yetiştiricilik ürünlerinin çok daha fazla olacağı aritmetik ediliyor” şeklinde konuştu.

Söz konusu düşüşün bir nice faktörü olduğuna değinen Prof. Dr. Samsun, “İklim değişikliği, istilacı çeşitler etken olduğu kabil denizlerimizin kirlenmesi kabilinden faktörler biraz henüz bizim bu stoklardaki üretimi az elde etmemize hastalık oluyor” dedi. Sinop Üniversitesi Akarsu Ürünleri Fakültesi Prof. Garaz Sezgin Konuşma Salonu’nda gerçekleşen etkinliğe Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Dikkatsiz, Rektör Yardımcıları, Ekincilik ve Orman İl Müdür Yardımcısı Ahmet Yekpare, Samsun ve Sinop İlleri Akarsu Ürünleri Yetiştiricileri Üretici Birliği Başkanı Osman Barlak, Sinop Abalı Akarsu Ürünleri Kooperatif Başkanı Ömer Tuncer, devir temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Share: