Arslantepe Höyüğü Hafriyat Başkanı: Dünyanın İlk Sarayı Arslantepe’de

UNESCO Acun Miras Listesi’nde vadi düz Arslantepe Höyüğü’nün Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Francesca Balossi Restelli, dünyanın geçmiş sarayının Arslantepe Höyüğü’nde olduğunu ve devletin kökeni ile sistemini dünyaya bu saray üzerinden anlatabildiklerini söyledi.

Malatya Büyükşehir Belediyesi yoluyla kombinasyon edilen ‘Melita’dan Malatya’ya Arslentepe Buluşması’ kapsamında planlı ‘Arkeoloji Tarihi ve Işığında Malatya’ mevzulu açık oturum yapıldı. Kurultay ve Hars Merkezi’nde düzenlenen panelde, ‘İnsanlığın eş mirası Arslantepe’ mevzulu benzeri konferans veren Arslantepe Höyüğü Hafriyat Heyeti Başkanı Prof. Dr. Francesca Balossi Restelli, dünyanın önce sarayının Arslantepe Höyüğü’nde olduğunu söyledi. Restelli, “Devletin kökeni ve sistemini dünyaya biz bu saraydan anlatabiliyoruz. Güzeşte yıldan beri değişik medyalar ile tanıtıma başladık. Tek ziyaretçilere değil, temas sistemi kullanmaya başladık. Bu kapsamda üç buutlu rekonstrüksiyon yapıyoruz. Geçmiş sarayın mimarisini analiz ediyoruz. Çizimle üzerinden üç buutlu proje başlattık. Son etapta da binaların içerisinde mevcut malzemeleri koyacağız” diyerek konuştu.

“ARSLANTEPE’DE HER MERTEBE ÇOKÇA ÖNEMLİ”

Arslantepe’nin haddinden fazla tafsilatlı tıpkı yerleşim alanı olduğunu kaydeden Restelli, “5 binden fazla sene, Arslantepe’de devir var. Herhangi Bir paye oldukça kebir. Tendürüst Hitit’in tabakalarını anlatmak istiyorum, zira o de çokça mefret biraz. Zinde Hitit Dönemi’nde Arslantepe hükûmet merkezi oldu. Doğrusu tepenin isimleri o dönemden geliyor. Zira tepede aslan heykellerini buldular. Tığ, o tabakaları çalışıyoruz ve abidevi binalar buluyoruz. 1200-1000 arasında Eti’in imparatorluğu bitti ve bizim kent tekmil aynı ihtişam oldu” dedi.

Restelli, Arslantepe’de haddinden fazla arslan görüldüğünü, fakat vaktiyle Melid, Melidu kabil isimlerin kullanıldığını tabir etti. Restelli, saraydaki sunu mefret kişinin mühründe aslanların olmadığını kaydederek, “Biraz elan Melid ismini fethetmek zorunda kalıyoruz. ‘Arslantepe, Arslantepeliler’ diyoruz ama belki ‘Melidler, Melidliler’i çekmek daha akıllıca” diye niteleyerek konuştu.Share: