Assos Örenlik Yeri’nde kazılar 12 kamer süresince sürüyor

– Assos Ören Yeri’nde kazılar 12 ay boyunca sürüyor

Tarihi dönem yüzüne çıkartmak üzere yılın seçme haset çalışmalar sürüyor

ÇANAKKALE – Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine kapalı Behramkale köyündeki 7 bin almanak Assos Ören Yeri’nde kazılar 12 kamer boyunca devam ediyor.

Ayvacık’ta 7 bin yıllık Assos Örenlik Yeri’ndeki kazılar, Hafriyat Başkanı Prof. Dr. Nurettin Aslan başkanlığında 25 yabanlık kadro bitmeme ediyor. Assos Örenlik Yeri’nde bu sene Hellenistik Çağ’birlikte düz yazı edilen Agora ve Gymnasium Bizans Dönemi Ksenedochion (Konukevi) yapılarında hafriyat çalışmalarına bitmeme edildi. Kazılar, Ekin ve Turizm Bakanlığı, Türk Gündüz Kurumu ve İÇDAŞ aracılığıyla destekleniyor. Kazılarda, değişik üniversitelerden akademisyen ve öğrenciler saha alıyor.

Assos Harabelik Yeri Hafriyat Başkanı Prof. Dr. Nurettin Aslan, “Assos’ta 2022 yılında planlı çalışmaları özellikle Ekin ve Turizm Bakanlığı oluşmak amacıyla Türk Devir Kurumu ve İçdaş eliyle desteklenmektedir. Bu yılki çalışmalarımız değişik noktalarında sürdürüldü. İlk emek alanlarımızdan bir tanesi garp kapısının gerisindeki bir han yerine adlandırdığımız yapıda. Bu yapı Bizans dönemine ait bire bir kalıntıydı. Orada çalışmalarımız bitmeme etti. Çokça iri ayrımsız çatı olduğu amacıyla birlikte önümüzdeki yıllar bu yapının sair mekanlarını da açığa çıkartacağız. İşlevlerinin belirlenmesine devam edilecek. Kentin sunu balaban kamusal binalarından biri olan Gymnasium’birlikte bizim bu ilkeyi araştırdığımız mekanlardan bir tanesi. Orada da çalışmalar devam edildi ve orada şurası gördük. Helenistik döneminde nesir edilmiş olan ve elan sonraları Bizans döneminde tıpkısı kiliseye dönüştürülmesi sonrasında mekanların tamamen dolduraraktan göz alanı adına kullanıldığını gördük. Bu alanda da dediğim gibi yapının büyüklüğü zımnında çalışmalar bibi bitmeme etmekte” dedi.

Share: