Asya borsaları Fed ve BoJ kararları sonrası geriledi

Asya borsalarında, KÖLE Eşkâl Bankası ve Japonya Gestalt Bankası’nın (BoJ) nema kararlarının ardından satıcılı aynı ezgi izlendi.

Fed esbak federal fonlama oranını beklentiler doğrultusunda 75 temel puan artırarak 2008’den bu yana arz faziletkâr seviye olan yüzde 3,00-3,25 bandına çıkardı. Banka yetkililerinin gelecek döneme ilişkin projeksiyonları ile ekonomide “yeğni baş aşağı” beklentilerine röfle düşerken, mütezayit durgunluk ihtimaline karşın agresif nema artırımlarına bitmeme edileceği sinyali küresel çapta risk iştahının azalmasına hastalık oldu.

Asya tarafında ise Fed’in şahin duruşunun aksine BoJ, faizlerde ve ultra ölmüş servet politikasında değişikliğe gitmedi. Banka, yıpranmamış makule koronavirüs (Kovid-19) salgınına müteveccih devreye alınan hususi kaynak tedariki programının da kademeli adına kaldırılacağını duyurdu.

Piyasalarda BoJ’un, ultra camit mülk politikası ve faizlerde değişikliğe gitmesi beklenmiyordu. Buna karşın bankanın, aşırı zayıflayan yen karşısında Kovid-19 tedbirlerini kaldırması ve para birimini destekleyici tedbirler alabileceği belirtiliyordu.

Kararın arkası sıra BoJ Başkanı Haruhiko Kuroda, ürem oranlarını yükseltmeyi şimdilik değerlendirmediklerini, dinç akçasal gevşemeye kararlı tıpkı şekilde devam edeceklerini vurgulayarak, ileriye dönük ajandalarını gelecek 2-3 yılda değiştirmeyi düşünmediklerini bildirdi.

Hızlı yen hareketlerine ilgili değerlendirmelerde dahi mevcut Kuroda, “Cılız yen hemen Japonya ve ESIR arasındaki faiz oranı farkından ufuk değil. Yenin zayıflamasının arkasında kurgusal hareketler var. BoJ, finansal çevre hareketlerini, ekonomiye etkisini ve fiyatları hükümetle alay malay yakından izleyecek. Gerektiği takdirde daha dahi camit servet politikasından kaçınmayız.” dedi.

Gelişmelerin arkası sıra dolar/yen paritesi 145,9’a kadar çıkarak 24 yılın yeryüzü yüksek seviyesini gördü.

Analistler, BoJ’un henüz evvel dolar/yen paritesinin 145’i test etmesinin peşi sıra doğrudan döviz müdahalesinin habercisi olan heybet kontrolü yaptığını anımsatarak, umulur tıpkısı engelleme gelebileceği endişeleri ile piyasaların tetikte olduğunu, fakat bu hamlenin “saklayarak” yapılabileceğini söyledi.

Bu gelişmelerle kapanışta Çin’bile Şanghay mürekkep endeksi yüzde 0,3 azalarak 3.109 benek ve Güney Kore’bile Kospi endeksi yüzdelik 0,6 gerileyerek 2.332 benek oldu.

Japonya’birlikte Nikkei 225 endeksi yüzdelik 0,6 azalışla 27.154 puandan kapanırken, Hindistan’de Sensex endeksi yüzde 1 kayıpla 58.889 puanda ve Hong Kong’dahi Hang Seng endeksi yüzdelik 2 düşüşle 18.069 puanda seyrediyor.

Share: