Atakum Şehremini Savran:  “Atakum Belediyesi’nde 8 Bin Cv İş Bekliyor”

Atakum Şehremini Cemil Sarban, Atakum Belediyesi’nde hareket umuduyla muntazır 8 bin CV olduğunu belirterek, “8 bin kişinin benzeri ilçe belediyesinden aksiyon beklentisi varsa Türkiye’yi yönetenlerin, ülkenin ekonomisi hakkında konuşanların oturup düşünmeleri lazım” dedi.

Atakum Şehremini Cemil Deveci, Yazı S ekranlarında Samsun Medya Grubu Umumi Koordinatörü Barış İpek’in sunduğu “Cızık Üstü” programının naklen yayın konuğu oldu. Başkan Savran, “Murahhas Bütçe” çalışmalarından sosyal belediyecilik projelerine; rustik kalkınmaya verilen desteklerden turizm alanında yapılan hamlelere kadar birçok konuda oylumlu açıklamalarda bulundu.

“KISA SÜREDE BİN 500 ÜNİVERSİTELİ ATAKUMLU OLDU”

Atakum’un nüfus bilimsel ve coğrafi yapısı karşı hikmet veren Başbuğ Savran, şöyle konuştu:

“Atakum aynı dünya kenti. Sınırlarımız içerisinde Türkiye’nin yüce üniversitelerinden birisi olan Ondokuz Mayıs Üniversitesi meydan alıyor. Bu özelliğiyle Atakum hem tıpkısı üniversite hem da coğrafi özellikleriyle dahi turizm kenti. Darülfünun ile ilişkilerimiz berenarı ongun, rektörüyle ve farklı birimleriyle teşrikimesai yapıyoruz. Üniversiteden yararlanmaya çalışıyoruz. Öğrencilerin oluşturduğu kulüplerle toplantılar yapıyoruz. Orada hem öğrencilerin sorunlarını dinliyorum hem da onları kentle bütünleştirmeye çalışıyorum. Enerjilerinin kente yansımasını istiyorum. Geçtiğimiz günlerde öğrencilere Atakumlu olmaları konusunda davet yaptım. Nüfusun artışıyla Atakum Belediyesi’nin de bütçesi 1.5 milyon TL artacak ve küsurat bütçeyi üstelik öğrencilerimizin ihtiyaçlarını karşılayacağız. Burada hem uray yasasının çarpıklığını anlatmaya hem de bire bir ilki gerçekleştirmeye çalışıyorum. Üniversite öğrencilerinin kentin yönetimine katılması tahammülfersa ayrımsız molekül. Bodur sürede bin 500 üniversiteli Atakumlu oldu.”

“BU KONUNUN YAKASINI BIRAKMAYACAĞIM”

Bire Bir müddet evvel turizm sektörünün Türkiye’de önde gelen isimleriyle Atakum Belediyesi öncülüğünde ilk defa gerçekleştirilen Itidalli Karadeniz Turizm Paneli’nin havza için çok koca olduğunu söyleyen Başbuğ Sarban, “Panelden bilahare işi bırakmadık çalışmaya devam ediyoruz. Kafeteryasından oteline herkesin bir payı var. Bütün taşın altına elini koymalı. Bu şehrin valisi, büyükşehir şehremini, kaymakamı var. Takkadak Samsun değil, Sinop, Amasya, Cıvıl Cıvıl birlikte var. Vali Beyle geçtiğimiz günlerde görüştük. O bile Ilımlı Karadeniz’da görev fail valileri ve şehremaneti başkanlarını davet edecek. Alay Malay düşüneceğiz. Oralardaki turizm paydaşlarıyla görüşeceğiz. Bu konunun yakasını bırakmayacağım. Zira yerel kalkınmada belediyelerin bir numara derecede sorumluluğu var. Tümce aynı yerinden tutsun ve bunu başarıya ulaştıralım” diyerek konuştu.

ATAKUM BELEDİYESİ’NDEN İŞ UMUDU

Belediye bünyesinde kurulan Atakum İstihdam Merkezi’ne (ATİM) yapılan başvuruların yoğunluğundan bahseden Komutan Deveci, merkezde kısaca 8 bin kişinin CV bırakarak aksiyon beklediğini söyledi. Başbuğ Savran, “Başvuruların nazik bölümü üniversite mezunu. Hepsi bir ümitle geldiler. 8 bin kişinin bir ilçe belediyesinden hisse senedi beklentisi varsa Türkiye’yi yönetenlerin, ülkenin ekonomisi için konuşanların oturup düşünmeleri lazım. Atakum, Karadeniz’in gelir ve terbiye düzeyi faziletkâr insanların yaşadığı kentlerden birisi. Atakum Belediyesi pandemide 15 bin aileye yardım elini uzattı, gıda desteği sağladı. Bunu beceri diye niteleyerek anlatmıyorum. Atakum’birlikte 15 bin ailenin buna ihtiyaç duyuyor olması ilgililerin dikkatini çekmeli” dedi.

“KATILIMCI BÜTÇE TOPLANTILARI SÜREKLİ OLACAK”

Başbuğ Deveci, sonuç 1 aydır Atakum’un birçok mahallesinde yurttaşların katılımıyla gerçekleştirilen “Murahhas Bütçe” toplantıları üzerine da bilgelik verdi. Türkiye’dahi 5. uray yerine Elçi Bütçe çalışmalarına başladıklarını ve yurttaşların önerilerinin kaydedildiğini belirten Başbuğ Savran, “Takkadak bütçe değil, bu toplantılarla komşuluk hukukunun dahi gelişmesi için çalışıyorum. Kentin paydaşlarıyla tıpkısı araya geliyoruz. İstanbul’daki Samsunlularla da buluşacağız. Site demokrasisi ve kültürü heybetli. Bunu kurabilirsek eğer, kimse demokrasiyi yaşam biçimi olmaktan çıkaramaz. Yerli yönetimlerin bildirme koca görevlerinden birisi de yönetişimi, birlikte yönetmeyi yapmak. Biz Katılımcı Bütçe toplantılarını daima olarak yapacağız” diye niteleyerek konuştu.

ARSA SATIŞI ELEŞTİRİLERİNE CEVAP VERDİ

Atakum Belediyesi’nin satışını gerçekleştirdiği arsalarla ait eleştirilere birlikte değinen Başbuğ Sarban, 7 belediyenin birleşerek Atakum Belediyesi’nin kurulmasının ardından akıbet 10 yılda satılan mülklerin değerlerini belirleme ettiklerini belirterek, şöyle bitmeme etti:

“2010-2019 tarihleri arasında satılan mülklerin 10 ay esbak karşılığı 800 trilyon. 200 trilyon dahi bana bırakılan takanak. Toplamı 1 katrilyon. Elimizde bire bir bakım binası var. İki taksit taksit yapmışlar. Çatısı akıyor. Yer alttaki, garajda vazifeli çalışıyor. Atakum’daki 50 metrekare burada, 100 metrekare şurada olan bayındırlık atıklarını birkaç parselde toparladık. Ayrımsız da 50 ile 200 metrekarelik hisselerimiz var. Bunları ihalesiz paydaşlara verdik. Birkaç kamer geçmiş de 11 dönüm civarında yeri sattık. Bankadan bile cesaret aldık ve geçmiş katışıksızlık firmasına olan borcumuzu kapattık. Kısaca 11-12 milyon TL, 5-6 milyon TL dahi diğerleri. Bu zamana çatışma sattığımız düzlük fiyatı 30-40 değil, tahminî 15-16 milyon TL. Bu üç yılda İller Bankası’ndan aldığımız güven 25-30 milyon TL civarında. Bankalardan aldığımız kredilerin yüzde 70’ini benzeri esbak borcu bloke etmek için almışız. Emniyet limitimiz bitti. Bu yıl bize defa yarmak amacıyla verilen cesaret 15 milyon TL civarında. Ayrımsız ölçü daha vereyim. Atakum Belediyesi’nin bakım alanı Canik ve İlkadım’ın toplamı büyüklüğünde. Bütçemiz İlkadım Belediyesi’nin bütçesi büyüklüğünde. Bütçeyi de nüfusa göre veriyorlar. İlkadım’ın nüfusu 350 bin, bizimki 250 bin. arada bir misli ayırt var. Büyükşehir Yasası’nın şehir yönetmeye yetmediğinin bariz ifadesi. Üniversite öğrencilerine o yüzden Atakumlu olun diyorum. Eklenen bütçe birlikte onların hakkı olacak. Böylelikle hem Büyükşehir Yasası’nın kentleri yönetemediğini lafla değil çalışarak göstermiş olacağım hem da Türkiye’bile önce olacaklar.”

“KADINLAR BİR ADIM ÖNE ÇIKMALI”

Geçmiş günlerde Atakum Kadın Girişimi, Istihsal ve İşletme Kooperatifi (ATAK) Kurucusu Av. Gülay Savran’nin öncülüğünde yapılan “Şehirleri Güzelleştiren Kadınlar” etkinliğinin Türkiye’nin değme yerinden izlendiğini söyleyen Komutan Sarban, “Siyasete ve domestik yönetimlerde karı tıpkı hamle öne çıkmalı. Kadının birleştirici gücünden, temel yüreğinden yararlanmalıyız. Toplumumuz çokça ayrıştı” dedi.

SMG Genel Koordinatörü Sulh İpek’in Atakum Kent Konseyi Kadın Meclisi Cumhuriyet Altını Kadınları Bandosu’nun muvaffakiyetli çalışmalarına dair sorusunu yanıtlayan Başkan Savran, “Türkiye’üstelik örneği namevcut. Haddinden Fazla başarılılar. Türkiye’ye bile kendilerini tanıttılar. Çok akla yatkın yolda gidiyorlar. 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı’nı sokaklarda kutlulamak istiyoruz dediler. Bandomuz öncülüğünde yürüdük ve yüzdelik 70’i kadındı” diye konuştu.

ÇIKMAZ HAYVANLARI ÇALIŞTAYI YAPILACAK

Başkan Sarban, çikmaz hayvanlarıyla ilgilendiren tartışmaların peşi sıra konunun taraflarıyla aynı çalıştay etme kararı aldıklarını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir hayvansever namına kimi zaman açmaza düşüyorum. Katıksız yerine hayvanların barınaklarda sonsuz kalması onların psikolojilerini bozuyor. Hayvanların kısırlaştırılıp, küpelerinin takılıp özlük doğal ortamlarına bırakılmaları gerekiyor. Herkes bu. Bu kuma hayat kültürü birlikte gerektiriyor. Farklı ilçelerden kamyonlarla İlkadım’ın veya Atakum’un sınırları içine zooloji bırakılırsa kentteki hayat zorlaşır. Bazen model mahallelerimizde aynı dirilik 15 köpek, pisik besliyor. İnsanlar sabah 4’te havlayan köpeklerden erinçsiz oluyor. ‘1,2 beslenir ama şehrin ortasında 15 köpek beslenir mi çözüm bulun’ diyor. Hal var mı? Yok. Biz kaldıralım desek efsanevi hakları savunucuları belediyenin önüne geliyorlar. Kırıcı benzeri çıkmaz var. Onun için bu çalıştayın kararını aldık. Hem şikayet edenleri hem bile hayvanseverleri kuma edeceğiz. Birlikte bu konuyu çözeceğiz. Onlar bizim bu coğrafyayı paylaştığımız canlılar. Onların yaşam güvenceleri ve sağlığı dahi bizim elimizde. Bu görevi üstelik namına getirmemiz gerekiyor.”

“SAĞLIĞIMDA IŞ OLMAZSA DEVAM EDECEĞİM”

2024 yılında gerçekleşecek yerel seçimlerde Komutan Sarban’nin Atakum Belediyesi’ne veya Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne adaylığı üzerine düşüncesini soran SMG Umumi Koordinatörü İpek’in sorusunu cevaplayan Komutan Deveci, “2023 seçimleri Türkiye amacıyla çokça yüce. Yemeden Içmeden erk değil, Türkiye’nin rota değişikliği birlikte bahis konusu. Onu izliyorum. Atakum’birlikte çok say veriyorum. Verdiğim emeğin karşılığını ilişik kendisine alıyorum o dahi beni çokça rahatlatıyor. Bu benim sevdiğim tıpkısı gelişim. Doğrusu domestik yöneticilik benim işimmiş onu ayırt ettim. Sağlığımda aynı sorun olmazsa, 500 metre koşup 1 kilometre yürüyecek enerjim olursa, hemşehrilerimizin birlikte sorunlarının çözülmesinde onlarla gelişigüzel yaşamaya bitmeme edeceğim. Ama Atakum’da genç tıpkısı eş yarar, ‘Ben senden daha dolgunca yöneteceğim’ derse, destekleyeceğim ve beraberinde danışmanı olacağım” dedi.

Share: