Atakum’da 29 Ekim Coşkusu

Atakum Belediyesi, 29 Ekim Cumhuriyet Altını Bayramı coşkusunu kentin sokaklarına taşıdı. Seçme yaştan yurttaşın katılarak Cumhuriyet sevincini büyüttüğü kutlamalarda mülevven anlar yaşandı.

Atakum Belediyesi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleriyle Atakumlulara küçümseme sevinci yaşattı. Atakum Kent Meydanı önünden başlayan askı alayı ve Cumhuriyet Altını Yürüyüşü’ne, Atakum Site Konseyi Avrat Meclisi Cumhuriyet Kadınları Bandosu kaşe vurdu. Yol kortejinin sunu uğrunda kentin sokaklarını dolaşan topluluk iri ilişki gördü. Yurttaşlar hem bandonun ardı sıra yürüyerek hem bile balkonlarından alkışlayarak bandonun ritimlerine haremlik etti. Atakum Şehremini Cemil Sarban, Gülay Deveci ve uray bürokratları da Cumhuriyet Altını Yürüyüşü’nde Atakumlularla alay malay saraka sevinci yaşadı. Yürüyüşe katılanlar, ellerinde bayraklarıyla marşlar söyleyerek dinleti alanına ulaştı.

“DJ SELO VE ETHEM KAYA KONSERİ”

Cumhuriyet Altını Yürüyüşü’nün sona erdiği Atakum Belediyesi Hasan Ulu Yücel Bilgisizlik, Bili ve Görüşme Merkezi uğrunda düzenlenen DJ Selo ve Ethem Kaya konserleriyle bayram coşkusu doruğa ulaştı. Atakumlular, marşlar ve şarkılarla doyasıya eğlendi. Atakum Şehremini Cemil Sarban ve Gülay Deveci de konserde yurttaşlarla gelişigüzel şarkılara eşlik etti. Gecede ayrıca, 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Bayramı’nın 99. yılı dolayısıyla Gerze’den Atakum’a ‘Cumhuriyet Altını Yürüyüşü’ düzenleyen Neslihan Çavdar ve Hayriye Yılmayan Bayrakal, beraberinde getirdikleri bayrağı Atakum Belediye Reisi Cemil Savran’ye tasdik etti.

“EVVEL ATATÜRK’E ALDANGIÇ KURANLAR, ‘BİZ SALTANAT VE PADİŞAH İÇİN SAVAŞIYORUZ’ DİYENLER, CUMHURİYET’E KARŞI ÇIKANLAR BUGÜN BILE VARLAR”

Atakum Şehremini Cemil Sarban, yaptığı konuşmada, beş bin yıllık Türk tarihinin yer mutlu ve kibirli gününün 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Bayramı olduğunu belirterek, ” Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün ‘En nazik bayram’ dediği Cumhuriyet Altını Bayramı’nın 99. yılını kutluyoruz. İlk adım kenti Samsun, Cumhuriyet Altını’i desteklemeye, Atatürk’e sevgilerini göndermeye devam ediyor. Bu bayrama görgüsüz gelinmedi, bu Cumhuriyet cılız kurulmadı. Sarayına, padişahına, düşmanına, içerideki ve dışarıdakilerine karşı kuruldu. Mustafa Kemal Atatürk’ün beraberinde bir bir tane Kuvayı Milliyeciler vardı. Onun dışında Samsun’a alay malay çıktıkları, Havza’da ve Amasya’dahi gelişigüzel oldukları, yegâne biricik yanından ayrılarak yola bitmeme ettiler. Amma beraberinde Anadolu Kuvayı Milliyecileri vardı. Onlarla birlikte istiklal mücadelesini sürdürdü. Cumhuriyet’i onlarla gelişigüzel kurdu ve size hayat etti. Geçkin Atatürk’e aldangiç kuranlar, ‘Biz saltanat ve şehriyâr amacıyla savaşıyoruz’ diyenler, Cumhuriyet’e cebin çıkanlar bugün de varlar. Amma tığ Atatürkçüyüz, Cumhuriyetçiyiz. Cemil Savran, burada belediye reisi değil, Atatürkçü ve Cumhuriyetperver kimliğiyle konuşuyor. Sizin aynı kardeşinizim, yoldaşınızım. Ego, sizin yanınızdan ayrılmayacağım, siz de benim yanımdan ayrılmayın. Gelişigüzel yürüyelim. Atatürk’ün yolunu, kuruluş ve halas yolunu takip edelim” diye niteleyerek konuştu.

Share: