Avrupa şampiyonu tüvana milli halterci, başarısını yineledi

Kocaeli’üstelik faal 17 yaşındaki milli halterci Ceren Su, güzeşte yıl elde ettiği Avrupa şampiyonluğu başarısını tıpkı yıl arayla tekrarladı.

Su, 7 yaşında yakalandığı lösemi hastalığını 5 yıl savaşım vererek yendikten sonraları ağabeyine özenerek haltere başladı.

Ağır çor atlatmasına rağmen güdük sürede Türkiye’deki şampiyonalarda başarı gösteren Akarsu, milli takıma seçildi.

Akarsu, sabık yıl Polonya’da yapılan Yıldızlar ve 15 Yaş Altı Avrupa Halter Şampiyonası’nda koparmada 45, silkmede 57, toplamda ise 102 kilogram ile 3 değerli madalya elde etti.

Başarısını bu yılda sürdüren Su, 10-18 Ağustos tarihlerinde Polonya’da düzenlenen Felek Kadınlar Avrupa Şampiyonası’nda koparmada 46, silkmede 62, toplamda ise 108 kilo ile 2 değerli ve tıpkısı sim madalya kazandı.

Bir yıl arayla Polonya’da ikinci kat Avrupa Şampiyonu olmayı başaran Akarsu, başarısını acun şampiyonluğuyla taçlandırmak istiyor.

“Abim birlikte halterci, bazen gelişigüzel alıştırma yapıyoruz”

Milli halterci Ceylan Su, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hastalığı atlattıktan sonra spora yöneldiğini söyledi.

Akarsu, ağabeyi sayesinde haltere başladığını anlatarak, “Ilkin zordu, ailem haddinden fazla tedirgindi. Doktorlarla konuştuğumuzda tıpkısı güçlük olmayacağını, halter sporunu yapabileceğimi söylediler. Halter yaparken bu zamana kadar ayrımsız yüklülük yaşamadım. Abim de halterci, bazı bazı alay malay idman yapıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Elde ettiği başarılarla gelgel duyduğunu belirten Su, “İkinci posta Avrupa şampiyonu olup Türk bayrağını dalgalandırdığım üzere mutluyum.” dedi.

Su, gelecekte Avrupa ve Acun şampiyonalarında başarısını sürmek istediğini vurgulayarak, kendisi kadar hastalık geçiren kişilere spora yönelmeyi önerdi.

Share: