Aydemir ASHB bütçe ve yatırımlarını değerlendirdi

DOĞRU Öğür Milletvekili İbrahim Aydemir Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile vabeste kurum ve kuruluşların 2023 bütçeleri TBMM Çekim ve Bütçe Komisyonu görüşmelerinde Diyarbakır, Van, Muş ve Hakkari analarının enik nöbetlerini gündeme getirerek, Muhalefetin ilgisizliğine işaret etti, ‘Onlar bu milletin sunu asil parçaları, kimsenin sesi çıkmıyor. ‘ dedi.

Hayatiyetli Karı, Canlı Millet

TBMM Çekim ve Bütçe Komisyonunda, Familya ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile vabeste hava ve kuruluşların 2023 bütçeleri kabul edildi. Bütçe üzerinde görüşlerini nâkil Mebus Aydemir, “Ruhlu ocak, hararetli millet’ vurgusunu paylaşarak DOĞRU dönemde hayata geçirilen yatırımlar ve gerçekleştirilen yatırımları dile getirdi.

Aydemir Murat Etti, Nazır Üzüntülü Buyruk Verdi

Sülale ve Sosyal Hizmetler Bakanı Deniz Üzüntülü’a Erzurum ile ait beklentileri aktaran Milletvekili Aydemir Atatürk Çocukevleri Sitesinin mükemmel bire bir karmaşa olduğunu, çocukların istifadesine verilen Spor Salonunun de şita şartlarına makul hale getirilmesini talep etti. Vekil Üzüntülü talebin anında değerlendirileceğini bildirdi.

Aydemir Sahadan Gelen Beklentileri Aktardı

Saylav Aydemir sunumunda Karı programlarıyla ilgilendiren namına sahada namına gıcırı bükme şikayetleri aktararak programlara fal getirilmesini, müstesna münasebat, içtimai bünyenin katiyen akseptans edemeyeceği aykırılıkların öne çıktığı bu programlara dur denilmesi talebini iletti, çokça siftinlik çocukların tv kol ve filmlerinde oynatılmaması gerektiğini vurguladı.

Aydemir’den Gerçek Çağrısı

Sunumuna Milli Saz Şairi Akif’in tıpkı dizesiyle başlayan ve dile getirilen konuların hamur zemininde olması gerektiğine belen eden Saylav Aydemir, ‘Akif ‘in haddinden fazla kafa safiha tıpkı kaydını alelhusus tutmak istiyorum, diyor ki: “Şudur cihanda benim en beğendiğim iz/ Sözüm odun kadar olsun, hamur olsun tek.” diyor. Münasebet bu nu söyledim? Tabii ki politika yapıyoruz, bittabi kim propaganda yapacağız, projelerimizi aktaracağız, politikalarımızın gereğini yansıtacağız ancak bunları yaparken hakikatleri huysuz saha etmeden yapacağız.’ dedi.

Toplumsal Devlet

AK Parti iktidarları ve Cumhur ittifakı döneminde sosyal azamet olmanın yekpare gereklerinin yapıldığına ilgi calip Milletvekili Aydemir, ‘Hep altını çiziyoruz, tığ gelişigüzel alanda ülkemize asır atlattık, yirmi yılda nesep yer haddinden fazla gösterişli mesafeler aldık. Nerede? Sağlıkta. Nerede? Turizmde. Nerede? Ulaşımda. Nerede? Sporda. Nereye bakarsanız bakın, hayatın ne numunesine giderseniz gidin bu gerçeği göreceksiniz. Amma bundan belde de milletimizin bize medyunu minnettarlık tıpkısı havadan var fakat ego bütün şunun altını çiziyorum: Rotayı çizen Sayın Cumhurbaşkanımız, izan oluşturan Sayın Cumhurbaşkanımız ve bu berhava, şu anda bütçesini görüştüğümüz Bakanlıkla ilişik latif benzeri kaydı o düşüyor tekrar, bir tane şey söylüyor, diyor ki: “Biz oya arzulu değiliz, vakit kaybetmeden ve hoppadak, insanlarımız yüreklerinden kopup gelerek ‘Allah razı olsun.’ desinler kafi.” Buna o kadar yüreğimle iman ediyorum ki, o büyüklüğünde inanıyorum kim ve biliyorum kim şu Bakanlığımızın gerçekleştirdiği hizmetlerden ortalık, bu Bakanlığın yirmi almanak serencamına baktığımızda, buradan yönelen ayrımsız ilahi nusret, ayrımsız ilahi ihsan var. Geçmişini biliyorum gazetecilik yaptığım amacıyla, sahada nere olursa olsun, ne ülke olursa olsun yaşananları biliyorum, şu anki akan açık biliyorum.’ diyerek konuştu.

Aydemir Muhalefetin Yaklaşımını Eleştirdi

Muhalefetin bütçesi üstünde görüşülen vekâlet hizmetlerine odaklanması gerektiğini, fakat bunun yapılmadığını tamlayan Mebus Aydemir, ‘Burada tabiatıyla kim mugayeret şunu isteyecek, dahasını isteyecek, bu bizi üstelik mutlu bedel ama olanı görmezden akmak, meskenet konusunda bütün konuşmaları kurmak ne büyüklüğünde makul? Burada ayrımsız arkadaşımız hukukçu, üstelik birlikte kendisinin vukufiyetine da inanıyorum, siyasi adına de yoğunluk sahibi olduğunu biliyorum; işi nereye büyüklüğünde getirdi? Kırat korumalı mevduata büyüklüğünde getirdi az buçuk ilk konuşurken, yokluktan bahsediyor ve seviye korumalı mevduata aksan yapıyor. Arkadaşlar, düzem korumalı mevduat tıpkı yıl olmadı çıkalı, şu Komite çıkardı onu.’ hatırlatmasında bulundu.

Minimum Ücretten Vergi Alınmaması Hatırlatması

Muhalefetin yaklaşımını eleştiren Saylav Aydemir, ‘Biz bir kanun görüşüyoruz, görüştüğümüz kanun çok sayıda madde içeriyor ama genişlik özel konu yıllara sari ayrımsız özlemi ifade ediyordu, neydi o ‘ “Minimum ücretten rüşvet kaldırılsın.” şeklindeydi. Onu kaldırdığımız çevrim düzem korumalı mevduatı üstelik yürürlüğe koyduk . Onunla bu arada hangi oldu’ Haddinden Fazla ağır miktarda kurlar üzerinde tıpkısı mezellet, tıpkısı aşağıya makul seyretme tırı vırı daha çok ve ülkemiz kazandı. Bunu münasebet söylüyorum? Esasen işin o kısmını bahsetmek burada caiz değil amma söylediği için, o vurgu yaptığı amacıyla ben dahi söyledim yani mevzuyu hırçın vadi demek isterseniz bulacağınız o kadar haddinden fazla şey var ki; diğerleriyle ilişik aynı çalışmayı birlikte burada olduğu halinden çıkarıp Anayasa’evet çapraz diye tarif edebiliyorsunuz, kâfi ki siz onu zıt saha edin, bunu yaparsınız. Bunu yapmamak geçişsiz. Dahasını söyleyeyim: Açlıktan bayılan bebeklerden bahsedildi, halk insaf evet, merhamet evet, merhamet kardeşim! Sözünüz işte bu yüzden hâkimiyet anlatım etmiyor, mugayeret için söylüyorum. ‘ dedi.

Diyarbakır Anaları

Sunumunda Diyarbakır analarının dramını paylaşan Milletvekili Aydemir, ‘Kadından bahsederken karşınızdakiler birlikte aynı reaksiyon oluşsun istiyorsanız Diyarbakır’daki kadınlara yöneleceksiniz. Eğer çocuklardan bahsedecekseniz ve gerçeklik, yürekten bir söyleyiş olsun istiyorsanız dağa aparılan çocuklardan bahsedeceksiniz. Karşıt halde hiçbir sözünüzün değeri bulunmayan. Bakın, burada konuşanlara ben baktım, hiçbirinden böyle bir öz göğüs olmadı, onlar avrat değil mi? Onlar bu milletin sunu kibar parçaları, kimsenin sesi çıkmıyor.’ kaydını düştü.

Avrat İstihdamı

Konuşmasında eş istihdam oranına değinen Milletvekili Aydemir, ‘Eş istihdamından bahsedildi burada, Bakanlığımız “Yüzde 30 ‘a çıkardık. ” dedi. Gelelim, şu an kim kâin halle kıyaslayalım; İstanbul ‘de CHP’nin iktidarı var yerli yönetimlerde, Büyükşehir bağlamında söylüyorum; 14 bin insanı işinden aşından etti CHP’li Belediye. Olur, bunları işinden çıkardıktan sonraları oraya kaç güç aldı? Onun haddinden fazla elan fevkinde âdem aldı. Kaçı karı? “Eş istihdamı” diyoruz ya, kaçı avrat? Söyleyin. Ankara için soruyorum, söyleyin. Yani elden ve takkadak sözle ifade ediyorsunuz, hayata yansıtmanız namevcut, sakın. O yüzden birlikte karşılığınız namevcut.’ diye niteleyerek konuştu.

DABKON Raporu

Değerlendirmesinde Gün Doğusu Küçük Asya Basın Konseyi (DABKON)’nin benzeri raporunu paylaşarak gündeme getiren Mebus Aydemir, muhalefete seslenerek, ‘Israrla bire bir şe y söylüyorlar “Şu konuda ifade var. Bu konuda ifade var.” diye niteleyerek. Ki söylemiş? Kerameti kendinden menkul raporlar. Ben size gerçekçi bir rapor söyleyeyim; DABKON’un, Doğu Anadolu Basın Konseyi’nin bilgi insanlarıyla yaptığı bir faaliyet var ve şu Bakanlığa çevrik sordukları var. Yüzde 97 sevinme var, yüzdelik 97. Bizim aldığımız görüş zaman yüzdelik 55’ler dolayında, yüzde 97 sevinme olduğu orta yerde. Yansız rapordur bu; ha, raporsa buraya yönelin. Rüfeka, temel duruş siyasete dahi kıvam kazandırıyor, saygınlığımızı bile artırıyor; bu, hepimiz için makbul. Sizin duruşunuzda şayet aynı nitelik, bire bir uzanım varsa bundan biz da pay alıyoruz. O yüzden dahi burada düştüğünüz notların bu anlamda önemi var.’ dedi.

Aydemir Kadın Programlarına Dikkat Çekti

Sunumunda meydan çalışmalarında kendilerine iletilen talepleri aktaran Mebus Aydemir, Tv kanallarında yayımlanan karı programlarına fal getirilmesi, Toplumsal bünyenin asla akseptans edemeyeceği aykırılıkların öne çıktığı bu programlara dur denilmesi ile bebeklerin ve beribenzer yaştaki çocukların dizilerde, filmlerde oynatılmasına serencam verilmesi, Çocukların getirim anlayışının malzemesi olmaması, kendilerini anlatım edemeyen bebeklerin dizilerde aynı obje kadar kullanılmasının önüne geçilmesi şeklindeki talepleri paylaştı.

Milletvekili Aydemir, ‘Ev, Karı ve Bala bakanlığımızın hizmet verdiği kesimler arasında. Rüçhan adına buralara bakmanız geçişsiz. Deminden, televizyonlarda ego -siyaseti sahada insanlarla bu arada şu takım yapıyor, ego muhalefeti üstelik bunun içerisine koyuyorum – gittiğim yerlerde çok sayıda insanımız, çocukların hele televizyonlarda, dizilerde, şurada burada kurum almasına reaksiyon veriyor yani bala muhayyilesini bu halle ö ellikle şekillendirmemek lazım. Tıpkı başkası kadınlarla ilişik birlikte yakınan bir kitle var, alelhusus şu kadın programlarına dönük televizyonlarda karı yapısını huzursuz edici, bozucu, rencide edici bir hal gelişiyor, kadını aşağılayıcı bire bir çözme gelişiyor hele. Buna banko ama pekâlâ karışan tevessül etmek geçişsiz, bununla ait Bakanlığımızın mesai yapması geçişsiz. Bunlar benim size sahadan aldığım şikayetleri aktarmam. ‘ dedi.

Aydemir Muhalefetin Çelişkili Durumuna Değindi

Milletvekili Aydemir, ‘Biz hep şunu söylüyoruz, eksantrik bakanlıklarda dahi bunu yapıyoruz. Varsa tıpkı az, gelip burada herkesin içre paylaşıyoruz. Neden? Mütekamil bir hal çıksın diye; elhak vazifemiz bu mebus olarak bunu yapıyoruz. tek yanlı asla bakmadık biz burada, asla. Cebin taraftan bağır olan güzelliklere bile türe teslimi yaptık biz, yapıyoruz, notlar var. Vakit Kaybetmeden Rey okuyanlara itiraz ediyoruz. Söz Gelişi biraz evvel aynı arkadaşımız “Okullarda çocuklara benzen verilsin.” dedi. Hayhay, baş üzerine, verilsin amma ben bunu diyene şunu tercüman olmak durumundayım; İstanbul saylav, evire çevire kardeşim siz, mahalli seçimlere girerken bu sözü vermediniz mi? ” Herhangi Bir okulda benzin dağıtacağız.” demediniz mi? Hangi oldu? 2002’yle mukayese yaptığımda itiraz var. E, şimdiyle karşılaştırma yapıyorum. İstanbul’bile Büyükşehir kanalıyla süt dağıtılmıyor. Dağıtılsa bu şikayetler gelmez. BakınO devir henüz süt talebi sebep? Talebi sebep? Mademki süt dağıtılıyor, benzen talebi illet? Yapmayın bunu. ‘ kaydını düştü. – ERZURUM

Share: