Aydın’da ceride dağıtıcısından “âdemiyet ölmemiş” dedirten akıntı

Aydın’ın İncirliova ilçesinde, Türkiye Gazetesi’nin dağıtımını fail Bilal Yelmen, ceride dağıtımı esnasında yolda bulduğu 6 bin 900 bin TL’yi adeta hafiye kabilinden araştırarak bulduğu sahibine tasdik etti. Yelmen’in emsal davranışı “yabanlık ölmemiş” dedirtti.

İncirliova’bile gazete dağıtıcılığı özne Bilal Yelmen (36), sabah saatlerinde Türkiye Gazetesi abonelerine gazete dağıtımı ayırmak için yola çıktı. Yelmen, bu tam Sandıklı Mahallesi ile Cumhuriyet Mahallesi kesişimindeki sokağın kaldırımında duran parayı ayırt etti. Kısa ayrımsız süre sangılık dinamik Yelmen, parayı saydığında 6 bin 900 teklik olduğunu belirleme etti. Paranın, bulduğu kaldırımda otopark halinde olan kamyonet sürücüsünden sakıt olabileceğini düşünen Yelmen, kamyonetin plakasının fotoğrafını çekti. Benzeri müddet daha bölgede araştırı özne Yelmen, mahalle bakkalına anbean parayı düşüren kişinin namına ulaşması için telefon numarasını bıraktı. Gazetelerini feshetmek için yine yola koyulan Yelmen, tevzi sonrasında paranın sahibine yansımak amacıyla ise adeta dedektif kabil yapışkan sürdü. Fotoğrafını çektiği plak üzerinden miftah sahibine ulaşmayı başaran Yelmen, bulduğu para ile ilişik detayları sorduktan sonraları düşen paranın, kamyonetin sahibi pazarcı esnafı İrfan Demir olduğunu tayin etti. Henüz bilahare Demir ile mülaki Yelmen, bulduğu parayı sayarak sahibine teslim etti. Parasının kaybolduğunu sabahleyin saatlerinde ayırt ettiğini rapor eden İrfan Çipo ise örnek davranışından dolayı Yelmen’e teşekkür etti.

“Kaybolduğundan haberimiz yoktu”

Paranın kaybolduğunu sabah saatlerinde ayırt ettiklerini anlatım eden Demir, “Akşam Ezanı dükkandan gelmiştim. Usanç herhalde, kararlayarak çantanın ağzını münhal unuttum. Oradan benzeri demet servet düşmüş. Tığ birlikte sabah fark ettik onu. Kimsenin bile paranın kaybolduğundan haberi yoktu. Bulan arkadaşımızdan de Allah razı olsun” dedi.

“Mülk bende durduğu sürede tasalı oldum”

Herkesi bu eşkâl konularda duygulu olmaya çağırma fail Bilal Yelmen ise yabanlık görevini yaptığını ifade ederek, “Sabah saatlerinde, saat 8 kabil Türkiye Gazetesi’ni dağıtıyorum. Dağıtım yaparken yerde dünyalık olduğunu gördüm. emin olmak üzere gidip baktım ve parayı aldım. Paranın birlikte bulduğum yerdeki şalter sahibinin olabileceğini düşündüm. Aracın plakasının fotoğrafını çektim. Dağıtımım bitmeden evvel birlikte oradaki genişlik mail bakkala anbean durumu özetle anlattım ve telefon numaramı bıraktım. Yeniden dağıtıma devam ettim. Dağıtımım bittikten bilahare birlikte tıpkı şekilde çevirgeç sahibine ulaştık. Paranın onun olduğunu anlayınca parayı kendisine doğrulama ettik sayarak. Dünyalık yaklaşık 2-3 saat durdu cebimde. Bu ant zarfında bile gerçekten tasalı oldum. Tıpkı dakika önce geçmek istiyordum. Çok şükür sahibine ulaştık ve doğrulama ettik. Hep vatandaşlarımızın üstelik duyar olmasını ve böyle tıpkısı çizi yapmasını istiyorum. Vicdanım rahat. Elan önceleri de 2-3 defa hakeza faziletli cirim olmasa dahi dünyalık bulup sahiplerine konfirmasyon etmiştim” dedi. – AYDIN

Share: