Aynı yılda iki bacağını bile kaybetti

Bir yılda iki bacağını de kaybetti

Doğuştun cüce olan sakat vatandaşın tekrar yürüyebilmek üzere takma bacağa ihtiyacı var

Özlük kurduğu, eşi ve kızının dahi görüntü aldığı tiyatroda kendisini üzere engellilerin tayf almasını sağlayıcı Ercan Kubaş

“Çocuklarımın elinden tutabilmem için takma bacağa ihtiyacım var”

AFYONKARAHİSAR – Afyonkarahisar’birlikte doğuştan cüce olun ve mızrap erimesi hastalığı ile uğraş eden Ercan Kubaş’ın bundan 1 sene önceki sol bacağı, deminden bile salim bacağı kesilerek ağız ağıza tekerli sandalyeye mahküm oldu. Kendi kurduğu tiyatroda kendisini kadar engellilerin görüntü almasını sağlayıcı Kubaş, şimdi yeniden sahnelere dönebilmek amacıyla lazım protez bacağın parasını biriktirmeye çalışıyor.

Doğuştan cüce namına dünyaya mevrut ve çocukluğundan buyana mızrap erimesi hastalığı ile birlikte mücadele eden Ercan Kubaş, eşi ve 2 çocuğu ile alay malay kurdukları müzakere tiyatrosunda mutlu mutlu yaşarken, kemik erimesi nedeniyle 1 sene önceki sol bacağı diz kapağının altından yaklaşmak zorunda kaldı. Arkalama severlerin desteği ile aldığı takma kıç ile yine sahnelere dönen ve hayatını bitmeme ettiren Kubaş’ın geçtiğimiz ayda sağ bacağı dizinden dönmek zorunda kaldı. Demin ağız ağıza tekerli sandalyeye mahkum olarak yaşamaya başlayan Kubaş, 110 bin lira protez bacağın 65 bin lirasını bulup bacağına kavuşması üzere arkalama severlerden gene destek bekliyor.

Doğuştan cücelik ve mızrap erimesi ile savaş ediyor

Doğuştan cücelik ve mızrap erimesi hastalığının olduğunu belirten Kubaş, “Sol bacağımı kurtara bilmek üzere 5 yıl hastaneleri gezdim, ama olmadı. Sabık sene haziran ayında ampute ameliyatı kendisine sol bacağımı, 1 sene sonrada 45 zaman ilk gine ampute ameliyatı adına sağ ayağım kesildi. Elan önce yürüyebiliyordum, gine engelliydim ama şu anki olduğum tekerli sandalyede sıradan sıkıntı çekiyorum. Zira kaldırımlar, rampalar bizlere göre değil” diye konuştu.

“Çocuklarımın elinden tutabilmem üzere takma bacağa ihtiyacım var”

2007’den buyana tiyatroyla uğraştığını ve kişi görüşme tiyatrosunu kurduğunu tamlayan Kubaş, “Engeliler okulundan ayrıldıktan sonradan bir ağabeyimin eliyle tiyatroya girdim. 2009 yılına kadar tiyatroda oynadım. Engelliler adıyla tiyatrolar yapıyorlardı. Ben birlikte bunlardan sürmek üzere 6 ay gibi bir eğitim aldım. 6 mahiye eğitimin böylelikle özlük tiyatromu kurdum. 2011 yılından bu yana dahi Ercan Kubaş Hanek Tiyatrosuyla bu arada eşim, ben, kızım bile oynuyor ve adlı aktörlerle bu arada tiyatrolarda yaşamımı bitmeme ettirmeye çalışıyorum. Sabık seneki sol ayağımın protezini zer büyüklerimin sayesinde almıştım. Şuanda dahi esen ayağımı alabilmem amacıyla 65 bin lira tıpkısı para açığım kaldı, değerli büyüklerimden bindi bekliyorum. Toplanmış takma bacağım maliyeti 110 bin lira. Ayağa kalkabilmem, çocuklarımın elinden tutabilmem amacıyla, seyir hayatına sahnelere gene dönebilmem amacıyla 110 bin lira proteze ihtiyacım var” diye konuştu.Share: